GeriEkonomi Galataport iptal
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Galataport iptal

Başbakan Yardımcısı Şener, Galataport ihalesi kararını imzalamadı. Bu durumda karar iptal edilecek.

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, İsrailli işadamı Sami Ofer’in de içinde bulunduğu konsorsiyumun kazandığı Galataport ihalesi kararını imzalamadı.

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in imzalamadığı belge, Galataport’un Ofer’e devrine olanak tanıyacak olan ve 'uygunluk sözleşmesini' bir hükümet kararına dönüştürecek kilit belge, yani Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararıydı. YPK, Şener'in ret kararı vermesi üzerine durumu Özelleştirme İdaresi (ÖİB) Başkanlığı'na iletmek üzere harekete geçti. Kararın iletilmesinin ardından ihalenin sonuçlandırılmasına dair tek yetkili kurum olan ÖİB, ihaleyi iptal edecek.

İptale Danıştay 6. Dairesi'nin kararı yol açtı. Danıştay, Galataport'u da kapsayan Kültür Bakanlığı'nın özel imar planını iptal etmişti. Şener daha önce "İmar planı Galataport’un asli unsurudur, ihale düşmüştür" görüşünü ifade etmişti.

DOSYA ÖZELLEŞTİRME İDARESİ BAŞKANLIĞI'NA İADE EDİLECEK

Yüksek Planlama Kurulu'nun (YPK) sekreteryasını yürüten Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT), Galataport ihalesine ilişkin YPK'da bekleyen dosyayı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na (ÖİB) iade edeceği öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, iade kararına ilişkin yazı yazıldı, ancak henüz karar İdare'ye ulaşmadı. Yetkililer, gelinen noktada konunun tekrar değerlendirilmesi için ÖİB'ye gönderildiğini ifade ediyorlar.

Dosyanın İdare'ye ulaşmasından sonra burada bir değerlendirme yapılacak ve bu değerlendirme ile birlikte dosya ihaleyi yapan kuruluş olan Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne (TDİ) gönderilecek.

Yetkililer, bu kararda İdare'nin TDİ'ye “bunu iptal edin ya da etmeyin” şeklinde bir görüşü olmayacağını, sadece yargı kararının ifade edileceğini belirterek, “İhaleyi TDİ yaptı, ihale komisyonu var, yönetim kurulu var, genel müdürü var, 3996 sayılı kanun var, biz (iptal edin, etmeyin diyemeyiz)” ifadesini kullandılar.

İHALE KOMİSYONU İPTAL KARARI ALIRSA

İhale komisyonunun iptal kararı alması durumunda ise bunu ÖİB'ye göndermesi gerekirken, İdare'nin de bu kararı Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a sunacağı ifade ediliyor. İptal kararının ancak Maliye Bakanı'nın onayı ile mümkün olacağının da altı çiziliyor.

Tüm bu prosedürün ardından iptal kararı çıkması durumunda ise ÖİB'nin kendisinin yeni bir ihale yapmasının önü açılmış olacak.

DANIŞTAY İŞLEMİN YÜRÜTMESİNİ DURDURMUŞTU

Danıştay 6. Dairesi, İstanbul Salıpazarı bölgesinde kruvaziyer yat limanı yapımına ilişkin imar planındaki değişikliğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca onaylanmasına ilişkin işlemin yürütmesini Ocak ayında durdururken, bu kararın, YPK onay sürecini durduracağı ifade edilmişti.

Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) Genel Müdürlüğü'nün, Salıpazarı-Karaköy Kruvaziyer Liman Kompleksi (Galataport) ihalesinde teklifler 16 Eylül'de alınırken, en yüksek teklif, 3 milyar 538 milyon avro (4.3 milyar dolar) ile Royal Caribbien ortaklığından gelmişti.

Projenin yap-işlet-devret modeli çerçevesinde gerçekleştirilmesi için yapılan ihalede, ikinci sıradaki Tepe İnşaat 1.4 milyar avro, üçüncü Fiba konsorsiyumu ise 1 milyar 4 milyon avro teklif vermişti.

Galataport için, 49 yıllığına 3.8 milyar Euro teklif sunan Ofer-Kutman ikilisinin de aralarında yer aldığı 4 ortaklı konsorsiyum, sundukları ödeme planına göre, ilk üç yılda yalnızca 2.5 milyon, 2015’e kadar da 36.6 milyon Euro ödeyecekleri belrtiliyordu.

ÖİB, kararı almasının ardından Galataport için yeni bir ihale düzenleyecek. Dolayısıyla yeni bir proje ve yeni bir imar planı hazırlanacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle