GeriEkonomi Galataport ihalesi için dava açılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Galataport ihalesi için dava açılıyor

Liman-İş Sendikası, Galataport ihalesinin iptali için 3 Ekim Pazartesi günü dava açacak. Liman-İş Sendikası'ndan yapılan yazılı açıklamada, ihalenin ve projenin bir dizi usulsüzlük barındırdığı ve kanunlara karşı hileli yollara başvurulduğu ileri sürüldü.

İhale şartnamesine göre, yapılmak istenen işin bir turizm projesi olduğu ve Turizm Teşvik Kanunu hükümlerine tabi olarak yapılması gerektiği öne sürülen açıklamada, şu görüşlere yer verildi: “Galataport, yap-işlet-devlet yöntemine göre yapılamaz. Yap-işlet-devret yöntemi, yeni bir liman yapımı gibi konularda kullanılan bir yöntemdir. Ne var ki bu projede bir liman yapımından söz edilemez, sadece varolan limanın tadilat ve tamiratı söz konusudur.

Turizm yatırımları yap-işlet-devret kapsamında değildir. Bu nedenle Galataport yap-işlet-devret ile yaptırılamaz. Galataport'ta liman yapımı değil, limanın işletme hakkı vardır ve dolayısıyla liman işletmesi yap-işlet-devret kapsamına girmez.”

Açıklamada, yap-işlet-devret modelinin ancak, KİT niteliğindeki kuruluşlarca uygulanabileceği ifade edilerek, Türkiye Denizcilik İşletmeleri'nin bir KİT değil, anonim şirket olduğu ve bu yüzden yap-işlet-devret yöntemiyle iş yapamayacağı öne sürüldü. Açıklamada, ihalenin yap-işlet-devret kapsamına sokulmasının nedeninin, uluslararası tahkime gitmenin yolunu açmak olduğu iddia edildi.

Açıklamada, “İhale sonucu ve yasaların tanıdığı yetkiye göre Galataport, 150 yıllığına kiraya verilecektir” denildi.

Galataport'un hukuka aykırı bir proje olduğu ve ihalesinin yasal olmadığı iddia edilen açıklamada, sendikanın 3 Ekim Pazartesi günü ihalenin iptali için ilgili mahkemeye dava açacağı bildirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle