GeriEkonomi 'G-7 Türkiye'yi alarak genişlesin' önerisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'G-7 Türkiye'yi alarak genişlesin' önerisi

Sanayileşmiş yedi ülkenin oluşturduğu G-7'nin genişletilerek, G-20 üyesi olan Türkiye'yi de içine alacak bir yapılanmaya gitmesi önerildi.

Uluslararası İktisat Enstitüsü Direktörü, IMF-Dünya Bankası yıllık toplantıları çerçevesinde yaptığı öneride, G-7'nin, uluslararası ekonomik ve siyasi olayları çözmede etkili olamadığı, çünkü diğer güçlü gelişmekte olan ülkeleri içine alamadığını belirterek, daha geniş ve etkili bir yapının kurulmasını tavsiye etti.

  

Uluslararası çevrelerden de destek bulan bu teklife göre, G-7'nin, kendisini tasfiye ederek, Türkiye'nin de içinde bulunduğu G-20'yi içine alan yeni bir yapılanmaya gitmesi öngörülüyor.

  

AB'ye tek bir koltuk verileceği için G-7, IMF ve Dünya Bankası'nın da temsil edileceği yeni yapılanmadaki üye sayısı 16 olacak ve bu yeni grubun ismi ise “F-16” olacak.

  

Fred Bergsten, F-16'nın, daha geniş temsil nedeniyle, G-F ve IMF'nin üstesinden gelemediği, Arjantin borç krizi gibi uluslararası krizlerin üstesinden gelebileceğini, Çin ve Diğer Asya ülkelerinin de bu güç içinde yer alacağını, ayrıca petrol üreten ve tüketen ülkelerin de bu grup içinde yer almasıyla, dünyanın ekonomik sorunlarının daha rahat çözülebileceğini vurguladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle