G-7 ekonomide güçlü büyüme bekliyor

Hürriyet Haber
25.04.2004 - 12:04 | Son Güncelleme:

Sanayileşmiş batılı yedi ülkenin oluşturduğu G-7 Grubu Maliye Bakanları, küresel düzeyde ekonomik büyüme için ortamın uygun olduğunu, bununla beraber yükselen petrol fiyatlarının bir risk teşkil ettiğini duyurdu.

Dünya Bankası ve IMF'nin yarı yıl toplantıları nedeniyle Washington'da bir araya gelen G-7 üyesi ülkeler maliye bakanları ve merkez bankaları başkanlarının katıldığı toplantı sonrasında sonuç bildirgesi yayımlandı. Sonuç bildirgesinde, aralarında enerji fiyatları gibi bazı risklerin bulunmasına karşın, küresel ekonomide bu yıl ve gelecek yıl güçlü bir büyümenin beklendiği belirtildi.

Güçlü ve daha dengeli küresel ekonomik büyüme ile işsizliğin azalması ve gelirlerin artması için gerekli reformların yapılmasının önemli olduğu ifade edilen bildirgede, kambiyo kurunun önemine değinildi.

ESNEK KUR SİSTEMİ TALEBİ

Kambiyo kurunun ekonominin temellerini göstermesi gerektiği yeniden teyit edilerek, esnek kur sistemine sahip olmayan ülkelerin bukonuda daha esnek bir yapıya geçmeleri istenilen bildirgede, G-7'nin küresel düzeyde kambiyo piyasalarını yakından gözleyeceği belirtilerek, kurlarda düzensiz hareketlerin ekonomik büyüme için sakıncalı olduğu kaydedildi.

Gelişen piyasalara sahip ülkelerde ekonomik temellerin güçlendiğine dikkat çekilen bildirgede, mali kriz içindeki Arjantin'de ekonominin yeniden yoluna girmesi konusunda bazı gelişmeler olmakla birlikte bu ülkenin daha çok çalışması gerektiği bildirildi.

Sonuç bildirgesinde,"Gelişen piyasalarda sürdürülebilir ve ses getiren politikalar ekonomik büyümenin devamı ve dış etkilerden korunabilmesi açısından gerekli" denildi.

 G-7 bakanları, Irak ve Afganistan'ın dış borç sorununun  azaltılması, Ortadoğu'da ekonomik büyüme ve iş ortamının yaratılması için diğer ülkelerin kendilerine katılmasını istedi. Sonuç bildirgesinde, "Irak, Afganistan, Batı Şeria ve Gazze'de kalkınma çabalarına yardım etmeye hazırız" denildi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı