GeriEkonomi Fuarda Türkiye'ye alfatoksin sürprizi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fuarda Türkiye'ye alfatoksin sürprizi

Almanya'nın Köln kentinde dün açılan ANUGA Gıda Fuarı'na katılan 135 Türk firması ‘alfatoksin’ yüzünden, fuar açılana kadar ecel terleri döktü.

Fuara katılmak isteyen Türk firmalarından, daha önce uygulaması görülmeyen ve önceden bildirilmeksizin alfatoksin belgesi istenelyen Alman yetkililerin bu tutumu Türk firmalarınca ‘kasıtlı’ olarak tanımlandı.

Türkiye'den üç TIR dolusu sergilenmek üzere mal gönderen 135 firmanın malları pazartesi günü Köln'e vardı. Köln Gıda Kurumu, Türkiye'den organizasyonu düzenleyen İstanbul Ticaret Odası'na (İTO) ve bazı firmalara ‘alfatoksin’ belgesi gerektiğini söyleyerek malların çekilemeyeceğini bildirdi. 11 kez dünyanın en büyük gıda fuarı olan ANUGA'ya katılan Türk firmaları bu istek karşısında şaşırdı. Bu tür talebin daha önce Türk tarafına bildirilmediği öğrenilirken, son anda böyle engel çıkarılması ortalığı karıştırdı.

Sergilenmek üzere kuru incir, kuru üzüm, fındık, fıstık ve diğer kuru gıdaları getiren Türk firmaları ‘‘alfatoksin’’ belgelerini hazırlamak için üç gün uğraştı. Bazı ürünler ise alafatoksin belgeli olarak uçakla yeniden gönderildi. Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği, Türk Dışişleri Bakanlığı ve Köln Başkonsolosluğu'nun devreye girmesi üzerine Almanlar, ‘‘alfatoksin’’ kontrol raporlarının faksla gelmesini kabul etti. Türk firmaları böylece açılışa son anda yetişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle