GeriEkonomi Fuara gelen yabancılara perakende satış yasağı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fuara gelen yabancılara perakende satış yasağı

Yabancı ülke veya firmalar, Türkiye'de düzenlenen uluslararası fuar ve sergilere sadece teşhir amacıyla katılabilecek, perakende satış yapamayacak.

Türkiye'nin 1999 yılı ithalat rejimine bağlı olarak uygulanacak düzenlemeleri içeren, Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) tarafından hazırlanan 20 tebliğ, 1 Ocak 1999'dan geçerli olmak üzere, dünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. DTM'nin bağlı olduğu Devlet Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayımlanan Yurtiçinde Düzenlenen Uluslararası Fuarlara İlişkin Tebliği'ne göre, Türkiye'de düzenlenen uluslararası fuar ve sergilere katılan yabancı ülke ve firmaların sergilediği mallar, fuar bitiminden sonra, gümrük mevzuatı çerçevesinde kati (kesin) olarak ithal edilebilecek.

Önceden, söz konusu yabancı firmalar, DTM'den izin almak suretiyle, fuar süresince sergiledikleri ürünlerin perakende satışını yapabiliyorlardı.

Resmi Gazete'nin dünkü sayısında, belli kurumlardan izin alınarak veya sadece belli kurumlar tarafından ithal edilebilecek mallara ilişkin tebliğler de 1 Ocak 1999'dan geçerli olmak üzere yayımlandı. Buna göre, harp silahları ve harp silahlarında kullanılan bir takım ekipman ve malzemeler, sadece Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Olağanüstü Hal (OHAL) Bölge Valiliği veya bu kuruluşlarca yetki verilen kurum ve kuruluşlarca ithal edilebilecek.

Radyoaktif Maddeler ile Bunların Kullanıldığı Cihazların İthaline İlişkin Tebliğ'e göre de, bu tür madde ve cihazların ithali sırasında Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'ndan uygunluk yazısı aranacak.

Milli Telekomünikasyon Şebekesi ile irtibatlandırılacak telli telefon ve telgrafa mahsus elektrikli cihazlar ile telefonlara cevap verme makinaları ithalatında Ulaştırma Bakanlığı'nca veya bu bakanlıkça görevlendirilecek kurum ve kuruluşlardan, bazı haberleşme cihazlarının ithalinde ise Telsiz Genel Müdürlüğü'nden onay belgesi istenecek.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle