GeriEkonomi FT: Yabancı kriz potansiyelinden kaygılı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

FT: Yabancı kriz potansiyelinden kaygılı

FT: Yabancı kriz potansiyelinden kaygılı
refid:3448045 ilişkili resim dosyası

Financial Times gazetesi, yatırımcıların kriz potansiyelinden kaygılı oldukları birkaç gelişmekte olan ülke bulunduğunu ve bunların ise özellikle Macaristan ve Türkiye olduğunu ileri sürdü.

Financial Times gazetesi, yükselen piyasaların borçlanma faizlerinin önemli ölçüde gerilediğini, bunun da birçok kalkınmakta olan ülkelerdeki temel ekonomik verilerdeki iyileşmeyi yansıttığını belirtti. Buna karşın gazete, birkaç ülke ile ilgili endişeleri dile getirirken "Ancak yatırımcıların kriz potansiyelinden kaygılı oldukları birkaç ülke var, özellikle Macaristan ve Türkiye" diye yazdı.

İngiliz gazetenin görüşlerine başvurduğu ekonomik analiz kuruluşu Pi Economics yetkilisi Tim Lee, Türkiye’nin Macaristan’dan daha kötü bir durumda olduğunu öne sürerken "Son bir yılda GSYH’sinin yüzde 6’sında bulunan ve son verilerle yıllık olarak hesaplandığında yüzde 10’a yaklaşan bir cari açığı olan Türkiye daha da kötü durumda" dedi.

Lee, Türk lirasının dolara karşı yüzde 50 fazla değerli olduğunu ileri süren Lee, "Küresel bir düşüş veya bağımsız bir Türk krizi kapsamında lira çökmeye mahkum" yorumunu yaptı. Sermaye yapısı analizlerinde uzmanlaşmış Creditsights’dan Christian Stracke de Türkiye’nin aylık 2 milyar dolarlık bir portföy girişine bağımlı olduğunu, bunun yıllık olarak GSYİH’sının yüzde 5.2’si anlamına geldiğini belirterek "En kötüsü Türkiye’ye bu girişlerin çok azı, hisse portföy girişleri biçimde oldu, sadece toplam portföy girişlerinden yüzde 21’i yabancıların yerel hisse alımlarından kaynaklanıyor" dedi.

Stracke de Türkiye’nin yükselen piyasalar arasında "sıcak para çıkışları dalgasına en kırılgan" yükselen piyasa olduğunu da savundu.
(LONDRA/ANKA)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle