GeriEkonomi FT: Uzanlar, James Bond gibi kaçtı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

FT: Uzanlar, James Bond gibi kaçtı

Avrupa'nın önemli ekonomi gazetelerinden Financial Times'in Almanca versiyonunda yer alan bir haberde Kemal ve Hakan Uzan'ın villalarının çatısından "James Bond filmlerindeki gibi helikoptere binerek kaçtıkları" yazıldı.

FT Deutschland'da yer alan "Motorola Türkiye'deki Milyarları İçin Mücadele Ediyor" başlıklı haberde, Motorola ve Finlandiyalı Nokia'dan Uzanlar tarafından Telsim'in geliştirilmesi amacıyla ödünç para alındığı, paraların çoğunlukla Uzanlar'ın lüks yaşam tarzı, özel uçaklar ve New York'taki apartman daireleri gibi harcamalarına gittiği iddia edildi.

 

Amerikan yargısının geçen yıl Motorola'nın uğranılan zarar dahil Uzanlar'dan 4.3 milyar dolar alacağı bulunduğuna hükmettiğini, Motorola ve Nokia'nın toplam alacağının ise 3 milyar dolar olduğunu kaydeden gazete, Uzan grubunun toplam ödemesi gereken tutarı biraraya getiremeyeceğinin varsayıldığını, çünkü Uzan grubu yöneticilerinin aylar önce Türkiye'den ayrıldıklarını savundu.

 

KAÇIŞI BAŞARDILAR

 

Kimi aile üyelerinin İmar Bankası'ndan 6 milyar dolar kaçırılması dolayısıyla kuşku altında bulunduklarına değinen FT Deutschland, "Bu nedenle Türk hükümeti 2003'ün sonunda Uzanlar’ın 219 şirketi ve net gelirlerini üzerine aldı" ifadesine yer verdi.

 

Haberde, "Ancak kritik tutuklamalar gerçekleşmedi. Çünkü Kemal Uzan ve diğer grup yöneticisi oğlu Hakan James Bond filmlerindeki gibi bir kaçışı başardılar" denildi.

 

FT Deutschland'da Motorola'nın durumu için de şu ifadelere yer verildi:

 

"Tüm bu çalkantılar, iddialar ve yasal süreç arasında Motorola parasının bir bölümünü geri almayı deniyor. Motorola açıkça Türkiye'de devletin Uzan ailesinin borçlarından dolayı sorumluluk kabul etmesini umuyor. Türkiye aynı zamanda İmar Bankası'ndan bazı karanlık yollarla sızmış 6 milyar doların da peşinde bulunuyor."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle