GeriEkonomi FT: Türkiye ABD'yi tehdit ediyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

FT: Türkiye ABD'yi tehdit ediyor

Türkiye'deki ekonomik krizin dünya piyasalarında yarattığı tehlike, ekonomi uzmanlarının da gözünü korkutuyor. Financial Times gazetesi, Türkiye'nin borçlanmasının ABD'nin istikrarını tehdit ettiğini öne sürdü.

Financial Times gazetesi, Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Alan Greenspan'in konuşmalarıyla Amerikan halkına moral verdiğini ancak Türkiye'nin sürekli borçlanması, Arjantin'in borçlarını ödeyememesi gibi global gelişmeler nedeniyle öngörülerinde yanılabileceği uyarısını yaptı.

Financial Times gazetesinde, "Ancak Greenspan yanılıyor olabilir" başlığıyla yer alan Editörün Yorumu'nda, Greenspan'in, tipik bir aile doktoru gibi en endişeli zamanlarda, büyük bir başarıyla yatıştırıcı konuşmalar yapabildiği kaydedildi. Yorumda, "Evet, herşey oldukça kötü gözüküyor ve bir süre için biraz daha kötüye gidebilir. Ancak FED Başkanı bu semptonları daha önce öngörmüştü.

Bu sefer en azından enflasyon o kadar da tehlike oluşturmuyor. İlacın işe yaradığına dair her türlü neden var" ifadesine yer verildi. ABD Başkanı George W. Bush'un da yaptığı bir konuşmada Greenspan'in görüşlerine yer verdiği kaydedilen haberde, Bush'un "Greenspan ABD ekonomisinin sağlığının temelinde gücün bulunduğuna inanıyor.

Özellikle bilgisayar ve telekomünikasyon sektörlerindeki hisselerdeki artışı bekleyin. O zaman üreticilerin taleplerinin yeniden canlanmasını ve yatırımların bir kez daha hızlanmasını bekleyebiliriz" dediğine işaret edildi.

Greenspan'in "hastalığın ne zaman geçeceğine ilişkin tahminlerine" yer verilen yorumda, Greenspan'in yeni teknolojilerdeki hazırlandığından daha da fazla çamura batabilir" denildi. Financial Times gazetesi bir başka haberinde ise, "Türkiye'nin borç piyasaları battı. Uzmanlar, 'Arjantin ve Türkiye yavaşca bir reform ihtiyacı yoluna gidiyor" ifadesine yer verildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle