GeriEkonomi FT: Teşvik isteği IMF anlaşmasını geciktirebilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

FT: Teşvik isteği IMF anlaşmasını geciktirebilir

Türk hükümetinin, teşvik uygulanan il sayısının genişletilmesi isteğinin, IMF ile yapılacak 10 milyar dolarlık yeni üç yıllık stand-by anlaşmasının imzalanmasını olumsuz etkileyebileceği ifade edildi.

İngiliz Financial Times gazetesinin üst düzey bir IMF yetkilisine dayandırdığı haberine göre, Erdoğan’ın önerisinin, ülkenin en yoksul alanlarında istihdam yaratacak şikretlere yapılan para yardımı paketinin kapsamını milyonlarca dolar arttıracağına dikkat çekilirken, IMF’nin bu harcamayı 2005 bütçesi için öngörmediğine dikkat çekildi.

Haberde, IMF’nin Ankara’daki üst düzey yetkililerinden Hugh Bredenkamp’ın "Bütçe rakamları tutmadığı zaman IMF programıyla ilerleyemeyiz. Şu anda durum bu" sözlerine dikkat çekildi.

Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı’nın, hükümetin girişiminin ek mali harcama getireceğini ancak bu sorunu çözebileceklerinden ve faiz dışı fazla hedefini tutturmak için dengeleyici önlemler bulabileceklerinden emin olduklarını söylediği belirtildi.

IMF KREDİSİ

Uzmanlara göre, IMF kredisinin gelmeyeceğine ilişkin herhangi bir iddianın Türkiye’nin mali piyasalarını rahasız edeceği vurgulanan haberde, Garanti Securities araştırma bölümü yetkilisi Mahmut Kaya’nın açıklamasına da yer verildi. Kaya, "Geçmişte de gecikmeler gördük ama bunlar her seferinde çözüldü, çünkü Türkiye IMF’nin istediği her şeyi kabul etti. Bu kez de benzer bir durum bekliyorum" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle