FT: Rusya'dan kaçak yatırımcı Türkiye'ye geliyor

Ankara
10.02.2005 - 11:06 | Son Güncelleme:

Doğu Avrupa Yatırım Fonu’nun, Rusya’daki pozisyonunu küçültürken, Türkiye’deki payını arttırdığı ifade edildi. Bu kararda, Borsa'nın yüzde 17’nin üzerinde yükselişinin büyük etkisi olduğuna dikkat çekildi.

İngiliz Financial Times gazetesinin haberine göre, Doğu Avrupa Yatırım Fonu Rusya’daki belirsizlik nedeniyle bu ülkedeki yatırımlarını kısıyor ve Türkiye’nin yatırım içindeki payını arttırıyor. Orta ve Doğu Avrupa ile eski Sovyetler Birliği ülkelerindeki sermaye artışını desteklemek amacıyla ayrılan 100 milyon sterlin tutarındaki fonun yaklaşık yüzde 20’lik bir kısmının Türkiye’de bulunduğuna vurgu yapıldı.

Gazetede, Fon’un yöneticilerinden John-Paul Smith’in "İki yıl boyunca Türkiye, yükselen piyasalar evreninde çok düşük fiyatlı bir görüntü verdi. Enflasyon ve faiz oranları etkileyici bir biçimde aşağı düştü" sözlerine dikkat çekildi.

İMKB Ulusal 100 endeksinin, Türkiye’ye AB ile müzakerelere başlama tarihi verilen 17 Aralık 2004 ve 7 Şubat 2005 arasında yüzde 17’den fazla artış gösterdiğine işaret edilen haberde, bu süreçte en fazla kazananlardan birinin Garanti Bankası olduğu kaydedildi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı