GeriEkonomi FT: Fortis Dışbank'ı alarak haklı çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

FT: Fortis Dışbank'ı alarak haklı çıktı

FT: Fortis Dışbank'ı alarak haklı çıktı
refid:3877759 ilişkili resim dosyası

Türk ekonomisindeki büyümenin, Fortis’in Dışbank’ı alımını haklı çıkarttığı belirtildi. Financial Times gazetesi, "Rakip bankacılar, fazla para ödendiğine inansa da Türkiye’nin sürekli ekonomik büyüme ve yatırımcıların yükselen piyasalar konusundaki hevesi, şu ana kadar anlaşmayı haklı çıkarttı" yorumunu yaptı.

Ekonomi gazetesi Financial Times, Dışbank’ı satın alan Fortis’in son dönemdeki hamlelerini değerlendirdiği haber yorumunda Fortis’in CEO’su Jean-Paul Votron’un bankada giriştiği reorganizasyon çalışmaları üzerinde durdu.
Votron’un son 16 ayda grubun yönetim yapısını yeniden düzenlediğini, iddialı uluslararası büyüme hedeflerini koyduğunu ve bir sürü anlaşmalar yaptığını kaydeden gazete, Votron’un hedeflerinin gerçekleşmesi halinde Benelüks ülkelerinin dışındaki operasyonların karlarındaki büyümenin 2009 yılına kadar yüzde 19’dan yüzde 30’a yükseleceğine dikkat çekti.

Financial Times, Votron’un yönetiminde gerçekleştirilen Dışbank anlaşmasına dikkat çekerken de Fortis’in Dışbank için yaklaşık 1 milyon euroyu ödediğini belirterek "Rakip bankacılar, Fortis’in fazla para ödediğine inansa da, Türk ekonomisindeki sürekli büyümesi ve yatırımcıların yükselen piyasalar ile ilgili hevesi, şu ana karar anlaşmayı haklı çıkarttı" yorumunu yaptı.

Yatırımcıların Fortis konusunda hevesli olmayı sürdürdüğüne, grubun hisselerinin fiyatının Votron’un görevinden başlamasından bu yana yüzde 50 arttığına dikkat çeken gazete, yine bazı analisterin grubun büyüme hedeflerini sorguladıklarını yazdı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle