GeriEkonomi FT: 11 Eylül oldu Türkiye parayı kaptı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

FT: 11 Eylül oldu Türkiye parayı kaptı

Financial Times ( FT) gazetesi Türk ekonomisinin geçtiğimiz Şubat ayında krize girdiğini, ancak 11 Eylül'de ABD'ye yönelik olarak yapılan saldırıların ardından Türkiye'nin artan stratejik önemini gözönüne alan kreditörlerin Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) 10 milyar dolarlık ek yardım önerisini olumlu bulduğunu yazdı.

FT'de Alan Beattie imzasıyla yer alan makalede, Türkiye'de kur çıpası uygulamasının çökmesinin ardından IMF reformlarının bankacılık sisteminin yeniden yapılanması için yoğunlaştırıldı belirtildi. Yazıda, 11 Eylül'de ABD'de meydana gelen terörist saldırıların Türkiye'nin ekonomik ve politik çıkarlarına hizmet ettiği ve Türkiye'nin ABD'nin öncülük ettiği askeri ittifaka asker göndermeyi öneren tek müslüman ülke olarak stratejik öneminin arttığı kaydedildi. Türk ekonomisinin ABD'ye yapılan saldırılardan olumsuz yönde etkilendiği ve Türk turizminin ve ihracatının düştüğü kaydedilen makalede, IMF'nin fırsatı değerlendirerek Türkiye'ye 10 milyar dolarlık yeni bir kredi açılması için kreditör devletlere öneri götürdüğü ifade edildi.

Makalede, ‘‘Gidilecek çok yol olmasına karşın Türkiye 10 milyar doları almaya başladığında imajını düzeltmek ve yakıcı borçlarını hafifletmek için zaman kazanacak’’ denildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle