GeriEkonomi Free-Shoplara korsan yasağı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Free-Shoplara korsan yasağı

Free-Shoplara korsan yasağı
refid:3411740 ilişkili resim dosyası

Free-shop olarak da isimlendirilen gümrük hattı dışı eşya satış mağazalarında korsan ve sahte ürün satma yasağı getirildi. Telif ve tasarım haklarına aykırı eşya satışı yaptığı belirlenen mağazaların faaliyetleri durdurulacak ve mahkeme kararıyla kapatılacak.

Gümrük Müsteşarlığı, Gümrük Hattı Dışı Eşya Satış Mağazaları ve Depoları Yönetmeliğinde yaptığı düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğe eklenen bir maddeyle, fikri ve sınai mülkiyet haklarının korunması mevzuatına göre marka, coğrafi işaret, endüstriyel tasarım haklarıyla Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamına giren haklarla ilgili olarak, hak sahibinin yetkilerine tecavüz eder nitelikteki eşyanın söz konusu magğazalarda satışı yasaklandı. Bu tür eşyayı satan mağazaların faaliyetleri, hak sahibinin veya temsilcisinin yazılı talebi üzerine veya söz konusu eşyanın sahte markalı ya da telif hakkına tabi mal tarifine uyduğuna ilişkin açık deliller olması halinde re’sen durdurulacak.

Hak sahibinin veya temsilcisinin başvurusu üzerine durdurma halinde başvuru tarihinden itibaren, re’sen durdurma halinde kararın hak sahibi veya temsilcisine tebliği tarihinden itibaren 10 gün içinde yetkili mahkemede dava açılmaz veya mahkemeden tedbir niteliğinde karar alınmazsa eşyanın satışına tekrar izin verilecek.

Sahte veya taklit mal sattığı mahkeme kararıyla kesinleşen mağazanın işletme izni iptal edilecek. Bu durumda söz konusu eşya yetkili mahkemece alınan karar doğrultusunda Gümrük Kanunundaki tasfiye rejimi hükümlerine göre imha veya asli nitelikleri değiştirilerek satış yoluyla tasfiye edilebilecek.
(ANKARA/ANKA)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle