Fransız Groupama’dan Başak’a 268 milyon dolarlık teklif

Hürriyet Haber
03.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başak Sigorta’nın yüzde 56.67, Başak Emeklilik’in yüzde 41 hissesinin özelleştirilmesi için açılan ihalede en yüksek teklifi Fransız sigorta şirketi Groupama International verdi. Hisseler için 268 milyon dolar veren Groupama, parayı peşin ödeyeceğini açıkladı.

BAŞAK Sigorta A.Ş’deki yüzde 56.67 ve Başak Emeklilik A.Ş’deki yüzde 41 oranındaki İdare hisselerinin özelleştirilmesi ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde en yüksek teklifi, 268 milyon dolar ile Fransız Groupama İnternational verdi.

6 TEKLİF YARIŞTI:

Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Hasan Köktaş’ın komisyon başkanlığında yapılan nihai pazarlık görüşmelerinin elemesiz ilk yazılı turunda, ihaleye katılan altı yatırımcının revize teklifleri alındı. Elemesiz yapılan bu turda, en yüksek teklif 170 milyon dolar oldu. Daha sonra yapılan 1. elemeli yazılı turda, verilen en düşük teklif miktarı eşit çıkınca tur tekrarlandı. Tekrarlama sonunda en yüksek teklif miktarı 243 milyon dolara çıktı. Tekrarlanan ikinci turda da eşitlik değişmedi, bunun üzerine tur yeniden tekrarlandı. En son tekrarlanan tur sonunda, en düşük teklifi veren Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi elenirken, en yüksek teklif 245 milyon dolar oldu. İkinci yazılı turda ise Hollandalı TBIH Financial Services Group N.V. şirketi en düşük teklifi vermesi nedeniyle elendi.

268 MİLYON DOLAR:

Nihai pazarlık görüşmelerinde yazılı turların ardından 256 milyon dolar başlangıç tutarı ve 500 bin dolar artırım aralığıyla sözlü turlara geçildi. Birinci sözlü turda Axa Oyak Holding A.Ş ile ABD’li Liberty Mutual İnsurance Company çekildiklerini açıkladı. Daha sonra yapılan beş sözlü turun ardından Groupama İnternational teklifini 264 milyon dolara, Ak Sigorta A.Ş de 265 milyon dolara çıkardı. Pazarlık görüşmesinin 6. sözlü turunda ise Groupama İnternational 268 milyon dolara yükseltirken, Ak Sigorta çekildiğini bildirdi. Böylece ihalede en yüksek teklifi Fransız Groupama İnternational vermiş oldu. İhale sonucu Rekabet Kurumu ve SPK’nın onayı alındıktan sonra Özelleştirme Yüksek Kurulu’na (ÖYK) sunulacak. Şirket, Başak Sigorta ve Başak Emeklilik’in satış bedelini peşin ödeyecek.

Güneş ve Societe Generale’in ortağı

SİGORTA sektöründe 1900 yılından bu yana faaliyet gösteren ve bugün Fransa’nın en büyük ikinci sigorta şirketi olarak gösterilen Groupama, 1991’den beri Türkiye pazarında da faaliyet gösteriyor. Güneş Sigorta’nın hisselerinin yüzde 30’undan fazlasına sahip olan Groupama’nın Başak Sigorta’yı alması halinde bu ortaklığı yeniden gözden geçirmesi bekleniyor. Groupama’nın Uluslararası genel Müdürü Jean François Lemoux daha önce yaptığı bir açıklamada Vakıfbank ile görüşeceklerini, ya Güneş hisselerini alarak Başak Sigorta ile bir grup kurabileceklerini ya da ortaklıktan ayrılabileceklerini açıklamıştı. Groupama, Türkiye’yi de bu açıdan önemli görüyor. grubun, Societe Generale ile birlikte 2001 yılında kurduğu Groupama Bank adında bir bankası bulunuyor.

Özelleştirmeye 2004’te alındı

BAŞAK
Sigorta A.Ş.’deki yüzde 56.67 ve Başak Emeklilik A.Ş.’deki yüzde 41’lik Özelleştirme İdaresi hisselerinin birlikte blok olarak özelleştirilmesi kararı 2004 yılında alındı. Başak Sigorta, 1959 yılında Ziraat Bankası A.Ş. önderliğinde kuruldu. Kuruluşta 3 YTL olan sermayesini 2004 sonu itibariyle 110 milyon YTL’ye yükselten şirketin, 32 olan personel sayısı 300, 10 milyon YTL olan prim üretimi 392.4 milyon YTL, 233 bin TL olan bilanço kárı ise 5.5 milyon YTL’ye ulaşmış durumda. ÖİB verilerine göre şirketin, Haziran 2005 itibariyle hayat dışında yüzde 6.22, genel toplamda ise yüzde 5.20 pazar payı bulunuyor. Başak Emeklilik A.Ş. ise Ziraat Bankası ve Başak Sigorta ortaklığıyla 1998’de kuruldu. 2005’te 50 milyon YTL’lik sermayesi ile sermaye yapısı en güçlü şirketler içinde yer aldı.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı