GeriEkonomi Fransa'nın eti daha çok ilgi görüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa'nın eti daha çok ilgi görüyor

Almanya, Polonya ve Fransa'dan ithal dana karkasların, Bursa Ticaret Borsasında 11 ile 13,5 lira arasında işlem gördüğü bildirildi.

Canlı hayvan ve karkas ithalatının özel sektöre serbest bırakılmasından bu yana dana ve küçükbaş hayvanlar ile etleri, Bursa Ticaret Borsasında işlem görüyor.

İlk haftalarda Macaristan'dan yapılan canlı hayvan ithalatı son günlerde Avustralya'ya kayarken, bu ülkeden genellikle angus cinsi büyükbaş ile küçükbaş geliyor. Avustralya'nın küçükbaşları ilgi görüyor ancak anguslarda henüz beklenen satışlar gerçekleşmiyor.

Büyükbaş canlı hayvan satışı az olmasına rağmen karkasları ilgi görüyor. Fransa, Almanya ve Polonya'dan ithal dana karkaslar, Bursa Ticaret Borsasında 11 ile 13,5 lira arasında işlem görüyor.

Borsa yetkilileri, Fransa'nın karkasının daha fazla ilgi gördüğünü belirterek, et oranı yüksek, yağı düşük bu karkasların 13,5 liradan satıldığını belirtti.

Almanya'dan ithal karkasın 12-12,5 lira, Polonya'dan ithallerin ise 11 ile 11,5 liradan işlem gördüğünü ifade eden yetkililer, kuzu karkas ithalatının olmadığını, canlıdan kesim kuzu karkasların fiyatının ise 19 ile 20 lira arasında değiştiğini kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle