GeriEkonomi Fransa'da şaşırtan banka evliliği teklifi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa'da şaşırtan banka evliliği teklifi

Banque Nationale de Paris (BNP), Paribas ve Societe Generale bankalarını almak istediğini açıkladı. Bu açıklama, Paribas ve Societe Generale yönetimini şaşırttı. BNP, iki bankaya 37.2 milyar dolar teklif etti.

Fransa'da ülkenin önde gelen bankalarından Banque Nationale de Paris (BNP), Paribas SA ve Societe Generale bankalarını satın almak istiyor. BNP'nin Fransa'nın önde gelen bankalarından Paribas SA ve Societe Generale ile evliliğin maliyetinin, 37.2 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Son anda bir değişiklik olmadığı takdirde banka evliliği sonucunda, 1 trilyon dolara yaklaşan varlıkları bakımından Avrupa'nın en büyük, dünyanın da sayılı bankalarından biri doğmuş olacak. Birleşmenin gerçekleşmesi halinde, yeni oluşacak bankanın borsa değeri 340 milyar franka (56 milyar dolar) ulaşacak. Ancak, Paribas ve Societe Generale, BNP'nin birleşme çağrısını ‘‘sürpriz’’ olarak niteledi ve böyle bir birleşmenin pek mümkün görünmediğini savundu.

BNP'nin her iki Fransa sermayeli banka ile birleşmesinin gerçekleşmesi halinde, Deutsche Bank ve Banker Trust'un evliliğiyle oluşan 800 milyar dolar tutarındaki varlığı geçmiş olacak.

İKİNCİ BÜYÜK

Banque Nationale'nin Paribas ve Societe Generale'yi satın almak için önerdiği 37.2 milyar dolarlık teklifin, bankacılık sektöründe bugüne kadar, başarısızlığa uğrayan 41.5 milyar dolara ulaşan maliyetiyle NationsBank ve BankAmerica birleşme girişimlerinden sonraki ikinci büyük teklif olduğu belirtiliyor.

BNP'nin her iki bankayı satın alma yolundaki teklifi, Avrupa'nın ikinci büyük bankasını oluşturmak için Societe Generale'nin, son haftalarda Paribas'ı 17.07 milyar dolara ele geçirme girişimlerinde bulunmasının ardından geldi.

Bank Nationale sözcüsü Henri de Clisson, BNP'nin iki bankayı satın alarak, Avrupa bankacılık sektöründe ‘‘Fransa'nın şampiyonluğunu’’, küresel düzeyde de önemli bir ‘‘aktör’’ olmayı hedeflediklerini söyledi.

Avrupa'nın en büyük bankaları

Fransa'da gündeme gelen banka evliliği gerçekleşirse, BNP'nin başını çektiği banka, Avrupa'nın en büyüğü konumuna yükselecek. Bu birleşme dikkate alınarak yapılan Avrupa'nın en büyük bankaları sıralaması şöyle:
Yorumları Göster
Yorumları Gizle