GeriEkonomi Fransa ve Almanya'dan dev kurtarma paketi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa ve Almanya'dan dev kurtarma paketi

Fransa ve Almanya'dan dev kurtarma paketi
refid:10111857 ilişkili resim dosyası

Fransa ve Almanya bankalara yönelik kurtarma paketini açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, küresel kriz karşısında zor durumda olan bankalara 360 milyar euroya kadar yardım yapılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen olağanüstü bakanlar toplantısının ardından basına açıklama yapan Sarkozy, hükümetin, zor durumdaki bankalara yapacağı yardımın ayrıntıları hakkında bilgi verdi.

Sarkozy, hükümetin zor durumdaki bankalar arasındaki kredi alış verişinde 320 milyar euroya kadar garanti vereceği, yine zor durumdaki bankaların sermaye artırımı için ise 40 milyar euro ayıracağını bildirdi. 

Almanya Başbakanı Merkel de düzenlediği basın toplantısı ile 480 milyar euroluk yeni kurtarma planını duyurdu.

Merkel, gazetecilere yaptığı açıklamada, kurtarma paketinin finansal sisteme istikrar kazandıracağını, finans sisteminin gözetiminde Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) rolünün güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Yaşanılan deneyimin tekrarlanmaması için güçlü bir önlem aldıklarını söyleyen Merkel, “Vatandaşlarımız finansal krizin güçlü etkilerine karşı bu paketle korunacak. Devlet müdahale etmeseydi, vatandaşlarımız, tasarruf sahipleri ve ekonomi için sonuçları hesaplanamazdı” dedi.

Sermaye desteği isteyen bankaların, hükümetin, yöneticilere yapılan ödemelerin sınırlanması ve küçük ve orta ölçekli işletmelere verilecek kredilerle ilgili yönergeleri kapsayan koşullarına uyması gerektiğini vurgulayan Merkel, “Bugün, yeni finansal piyasa anayasasının ilk temel taşını koyduk” diye konuştu.

Merkel, finansal krizle birlikte Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'nın, önceki ekonomik büyüme tahminlerini karşılamayacağını ve 2011 yılında denk bütçe hedefini tutturamayacağını da ifade etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle