GeriEkonomi Fransa 100 milyar Euro’luk kemer sıkacak 100 bin kişi atılacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa 100 milyar Euro’luk kemer sıkacak 100 bin kişi atılacak

Fransa 100 milyar Euro’luk kemer sıkacak 100 bin kişi atılacak
refid:15095170 ilişkili resim dosyası

Almanya’dan sonra Fransa da yeni bir paket hazırlığına başlayarak, tasarrufa gitmeyi planlıyor. Fransa’nın tasarruf önlemleri arasında, bazı harcamaların dondurulmasının yanı sıra kamuda istihdamın yaklaşık 100 bin kişi azaltılması da yer alıyor. Böylece Fransa’nın, 3 yılda 100 milyar dolar tasarruf edeceği hesaplanıyor.

FRANSA hükümeti, yeni bir tasarruf planı açıklamaya hazırlanıyor. Le Figaro’daki habere göre, Almanya ve bazı Euro Bölgesi ülkelerinin açıkladıkları tasarruf planlarını açıklamasının ardından Fransa da yeni bir paket hazırlığına başladı. Bu yeni pakete göre Fransa, gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 7.5’i oranında bulunan bütçe açığını Avrupa Birliği’nin (AB) Maastrich kuralları gereğince 2013 yılına kadar yüzde 3’ün altına indirmeyi hedefliyor. Bu amaçla ülkenin 2013 yılına kadar yaklaşık 100 milyar Euro tasarruf yapması gerekiyor. Hükümet bu doğrultuda, 2011-2013 döneminde kamu çalışanlarından yaklaşık 100 bin kişi azaltmayı ve söz konusu dönemde bazı harcamaları dondurmayı öngörüyor.

Azaltmak için söz verdi

Hükümetin 100 milyar Euro’luk tasarruf hedefine ulaşması için bu önlemlerin yeterli olmayacağı belirtilirken, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin ekonomi danışmanı Claude Gueant de hükümetin bütçe açığını azaltmak için hazırlamakta olduğu yeni tasarruf paketini sonbaharda açıklamayı planladığını söyledi. Gueant, “Fransa, 2013 yılına kadar bütçe açığını azaltma sözü verdi. Bu hedefi başarmakta kararlıyız” ifadesini kullandı.

Banka vergisi için bastıracak

Öte yandan Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde, Avrupa ve Euro Bölgesini saran şüphelerin, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin piyasaları yeniden ikna edecek daha iyi bütçe koordinasyonu ve banka stres testleri için birlikte çalışmak gibi birçok karar almaları ile birlikte ortadan kalktıklarını savundu. Lagarde, şöyle konuştu: “G-20 zirvesinde, Avrupalı üyeler olarak Brezilya, Kanada ve Hindistan gibi üyelerin karşı çıkmasına rağmen global bir banka vergisi için ısrarcı olacağız. Toronto toplantısı sonrası, karar ne olursa olsun, Avrupa banka vergisini uygulayacak. Global bir finansal işlem vergisi planları için henüz erken.”

Trichet: Yunanistan’ın önlemlerine güveniyorum

AVRUPA Merkez Bankası (AMB) Başkanı Jean-Cluade Trichet, Avrupa’nın ortak para birimi Euro’ya ve Yunanistan’ın uyguladığı tedbirlere güvendiğini belirtti. Trichet, Russia Today televizyonuna yaptığı açıklamada, Euro Bölgesi’nin Yunanistan’ın durumuna benzer ülkelere yardım etmek için güçlü bir programı olduğunu ifade ederek, Euro’nun çok güvenilir bir para birimi olduğunu söyledi. Fransız ekonomi gazetesi Les Echos’daki habere göre, krizden orta vadeli dersler alınması gerektiğini, ülkelerin finansal durum ve borç durumunun gözetim konusunda daha fazla şey yapmaları gerektiğini vurgulayan Trichet, “Ekonomik birliğin çekirdeği mali politikaların gözetimi. Ülkeler gözetim ve diğer ülkelerin yakın takibi altında olmalı” dedi. Trichet, AMB olarak bu gözetimin uygulanmasında kararlı ilerleme kaydettiklerine dikkat çekti. Trichet, Euro Bölgesi enflasyonun yüzde 1.98’de seyrettiğini dile getidi.

İngiltere ‘zorlu adil bütçe’ye geçiyor

İNGİLTERE’de geçen ay göreve gelen koalisyon hükümeti, 156 milyar sterlinlik dev bütçe açığını kapatmak için acil bütçesini açıklayacak. Hükümet, bu yıl kamu harcamalarında 6.2 milyar sterlin kesinti yapmayı öngörüyor. Maliye Bakanı George Osborne, hazırlanan bütçe için nin ‘Zorlu ancak adil olacak’ yorumunu yaparken, vergi artışı gibi konularda açıklayacağı önlemler nedeniyle ‘son 30 yılın en sevilmeyen maliye bakanı’ olabileceği yorumları yapıldı. Ülkedeki bütçe açığını vergi artışları ve kamu harcamalarındaki kesintilerle azaltmayı planlayan İngiltere’nin yeni koalisyon hükümetinin, kamuoyunun tepkileriyle karşılaşabileceğine dikkat çekildi. İngiltere’de dev bütçe açığının yanı sıra yaklaşık 2.5 milyon işsiz bulunuyor. İngiltere’de geçen hafta da, bankalar ve mali piyasaların denetlenmesiyle ilgili yeni düzenlemelere gidilmiş ve ülkedeki finans piyasalarının denetlenmesi yetkisinin büyük ölçüde Bank of England’a verilmesine karar verilmişti.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle