FP, TÜSİAD'a ‘bizden korkmayın’ diyecek

Hürriyet Haber
15.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Fazilet Partisi (FP) bugün, ‘Patronlar Klubü’ TÜSİAD'a gidiyor. FP Genel Başkanı Recai Kutan, iktidara geldiklerinde mevcut ekonomik sistemi değiştirmek gibi bir düşüncelerinin olmadığını belirtip, patronlara, ‘Bizden korkmayın’ mesajını verecek. Kutan ile birlikte TÜSİAD'a gidecek FP heyetinde, Nevzat Yalçıntaş, Cemil Çiçek, Ali Coşkun, Abdülkadir Aksu, Abdüllatif Şener ve Sabri Tekir yer alıyor. TÜSİAD ziyaretine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı bildirildi.

Hürriyet'in FP kaynaklarından aldığı bilgilere göre, Kutan, TÜSİAD yöneticilerine önce bir saat süreyle partisini ve iktidar hedeflerini anlatacak. Daha sonra yine bir saat süreyle de TÜSİAD yöneticilerinin sorularını yanıtlayacak olan Kutan'ın, özellikle şu noktalara dikkat çekeceği belirtildi:

ADİL DÜZEN'İ TERKETTİK:

Adil Düzen, FP olarak bizim referans aldığımız bir model değildir. Biz, serbest piyasa ekonomisinden yanayız. Bu sistemin tam olarak işlemesini, önündeki bütün engellerin kaldırılmasını istiyoruz.

FAİZE KARIŞMAYACAĞIZ:

Mevcut bankacılık sistemini değiştirmek gibi bir düşüncemiz yok. Aksine, bu sistemin daha etkin ve verimli bir biçimde işlemesinin önündeki engelleri kaldırmayı hedefliyoruz. Borsa sisteminin de ekonomiye daha yararlı olacak şekilde geliştirilmesinden yanayız.

BİZ DE ÖZELLEŞTİRMECİYİZ:

FP olarak özelleştirmeye karşı değiliz. Aksine özelleştirmeden yanayız. Devletin, ekonomideki ağırlığının azaltılmasına taraftarız. Bu konudaki düşüncemiz, ekonominin, piyasa koşulları içinde özel sektör tarafından yürütülmesi, devletin ise ekonomiden elini çekerek asli görevi olan adalet, iç ve dış güvenlik ve dış politika konularına dönmesidir. Ancak, özelleştirme adına talan yapılmasına da müsaade etmeyiz.

AB ÜYELİĞİNİ DESTEKLİYORUZ:

Avrupa Birliği üyeliğine karşı değiliz. Aksine, bu üyeliğin gerçekleşmesinin en ateşli taraftarlarındanız. AB üyeliğini sadece ekonomik entegrasyon açısından değil, demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerin tam ve gerçek anlamıyla uygulanması konusunda da ciddi bir fırsat olarak görüyoruz.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı