GeriEkonomi Formula 1 artık turizmciyi heyecanlandırmıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Formula 1 artık turizmciyi heyecanlandırmıyor

Türkiye'de bu yıl 6. kez düzenlenecek, dünyanın en çok izlenen spor organizasyonlarından Formula 1'de Türkiye Grand Prix'si için geri sayım başladı.

İstanbul Park'ta 28-30 Mayıs tarihleri arasında yapılacak yarış, bu yıl turizmcilere istedikleri heyecanı yaşatamadı.

Formula 1'in Türkiye'de yapıldığı ilk yıllarda yarışlar öncesi otellerde yer bulmak güç olurken, bu yıl böyle bir durumun yaşanmadığı ifade edildi.

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Formula 1 organizasyonunun Türkiye'de gittikçe zayıfladığını dile getirdi.

Organizasyon dolayısıyla şu anda otellerinde istenilen doluluğa ulaşamadıklarını bildiren Bayındır, yarışların yapıldığı Asya yakasındaki otellerde bile boş yerlerinin olduğunu söyledi.

Bu konuda tam istatistik elde edemediklerini, ancak otel doluluk bilgilerini yollayan işletmelerin talebin çok az yönünde olduğuna dair görüş sunduklarını anlatan Bayındır, yarışlardan çekilen ekiplerin bu ilgide etkili olabileceğini söyledi.

Formula 1'in tanıtım yapacak olmasından dolayı bir gelir elde edileceği düşünülse dahi bunun da yeterli olmadığını söyleyen Bayındır, “Yani bizi heyecanlandıran Formula 1 dalgası, yavaş yavaş sönmekte ve heyecanımızı alıp gitmekte” dedi.

Otellerin şimdiye kadar dolmuş olması gerektiğine işaret eden Bayındır, “Ama maalesef talep yok. Fiyatlar da müşteri olmayınca kıpırdamadan yerinde bekliyor” dedi.

İstanbul'un Avrupa Başkenti konusunda da istenilen sonucu alamadığını görüşünü dile getiren Bayındır, “Bu işlere meraklı insanlara gerekli zamanlarda gerekli etkinlikleri duyuramadık. Onlar da başka tarafa yönlendiler. Şu anda büyük heyecan içinde değiliz” diye konuştu.

BİLET FİYATLARINDA YÜZDE 20 DÜŞÜŞ

Öte yandan, Formula 1 Türkiye yarışları için bilet satışları sürüyor.

İstanbul Park Genel Müdürü Bülent Özerdim de etkinlik öncesi son hazırlıklarına ilişkin bilgi verirken, çalışmalarının yarışlara günler kala hızla devam ettiğini söyledi.

6. yılı geride bıraktıklarını ifade eden Özerdim, bütün ekibin çok tecrübeli olduğunu ve etkinliğe sorunsuz şekilde hazırlandıklarını anlattı.
Satışlarının geçen yıla kıyasla iyi olduğunu dile getiren Özerdim, “Şu anda 2008-2009'un üzerindeyiz. Bu yıl yarışları 100 bin kişinin izlemesini bekliyoruz. Bu da zaten son iki yılın üzerinde bir sayı” dedi.

Türkiye'de biletlerin bireysel satışlarının Biletix üzerinden yapıldığını, yurt dışına ise acenteler üzerinden pazarlandığını belirten Özerdim, şöyle devam etti:

“Şu anda iki taraf da artıda. Yurt dışında özellikle Avrupa'da geçen yıla oranla epey bir artış var. Geçen yılki ekonomik krizin etkisiyle ilgi çok düşmüştü. Şu anda Yunanistan, Bulgaristan ve Almanya önde gidiyor. Kendi krizleri etkilese de bize yakınlığından olsa gerek Yunanistan, Formula 1 Türkiye Grand Prix'ine büyük ilgi gösteriyor. Tanıtım çalışmalarına hız verdik. Tüm bilet kategorilerde organizasyona olan ilgiye artırmak için geçen yıllara kıyasla yaklaşık yüzde 20 indirim yaptık.”

Avrupa'da yarışların uzun yıllardır yapıldığını anımsatan Özerdim, Türkiye'nin bu ülkelerin gerisinde olduğunu, ancak Formula 1'e yeni girmiş ülkelerle karşılaştırıldığında iyi bir yerde bulunduğunu anlattı.

Formula 1'in Türkiye için yeni bir kültür olduğunu ifade eden Özerdim,”Buna daha uzun süreli bakmak gerekir. En güzel örnek burada İspanya” dedi.

Bu yıl yarışları izleyecek şanslı 10 çifte sürprizleri olacağını belirten Özerdim, İstanbul Park'ta ana tribünden 2 bilet alan herkesin bu kampanyaya katılmaya hak kazanacağını söyledi.

Talihlilerden 10 çiftin cumartesi günü padok giriş hakkı, 5 çiftin VIP alanında ağırlama ve 2 kişinin de pit duvarından yarışı izleme olanaklarına sahip olacağını bildiren Özerdim, cumartesi günü ayrıca herkesin katılabileceği pilotlarla imza töreni yapacaklarını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle