Ford, yatırımı öne çekti ciro hedeflerini yükseltti

Hürriyet Haber
17.04.2004 - 02:02 | Son Güncelleme:

Ford Otosan Genel Müdürü Turgay Durak, 2006 için öngördükleri yatırımı 2005 yılına çektiklerini belirterek, ‘Şu an 200 bin olan üretim kapasitemizi bu yatırımla birlikte 250 bin adede çıkartmayı hedefliyoruz’ dedi. Durak, 2004 iç pazar satışlarını 90 binden 130 bin adede çıkardıklarını söyledi.

FORD Otosan Genel Müdürü Turgay Durak, iç pazardaki canlılık ve ihracat taleplerinin artması nedeniyle 2006 yılı için öngördükleri yatırımı 2005 yılına çektiklerini belirterek, ‘Şu an 200 bin olan üretim kapasitemizi bu yatırımla birlikte 250 bin adede çıkartmayı hedefliyoruz’dedi. Durak, 2004 yılı iç pazar satışlarını 90 binden 130 bin adede, ciro hedeflerini ise 2.5 milyar Euro’dan 3 milyar Euro’ya çıkardıklarını da kaydetti.

Durak, önceki akşam basın mensupları ile yaptığı sohbet toplantısında, toplam otomotiv pazarının ilk çeyrekte geçen senenin ilk çeyreğine göre yüzde 278 büyüyerek 149 bin 261 adede yükseldiğini belirtti. Durak şöyle konuştu: ‘Ford Otosan olarak aynı dönemde iç pazarda 22 bin 521 adet araç satışı gerçekleştirdik ve 2003 yılının ilk çeyreğine göre satışlarımızı yüzde 267 artırdık. Otomobilde 2003 yılı sonunda yüzde 8 olan pazar payımızı ilk üç ayda sonunda yüzde 9.9’a çıkardık ve en çok satan otomobil markası olarak 4’üncülüğe yükseldik. Hafif ticari araç segmentinde ise yüzde 22.4 olan pazar payımızı yüzde 23.4’e çıkardık ve ikinciliğimizi devam ettirdik.’

Üretimlerinin ise yılın ilk çeyreğinde geçen seneye göre yüzde 74 artarak 36 bin 886 adede yükseldiğini kaydeden Durak, ‘Bu üretimin 22 bin 786 adedini ihraç ettik. Bu geçen seneye göre yüzde 40’lık bir artışı ifade ediyor’dedi. Durak şöyle konuştu: ‘Satışlar neticesinde 229 milyon Euro’su ihracat olmak üzere toplam 634 milyon Euro ciro elde ettik. Geçen seneye göre ihracat ciromuz yüzde 33, toplam ciromuz ise yüzde 128 arttı. Ayrıca Mart ayında devreye giren Transit’in üretim transferi projesi ile aylık ihracatımız ilk defa 10 bin adedin üzerine çıkarak 10 bin 849 olarak gerçekleşti.’

3 VARDİYA ÇALIŞIYORUZ

Şu an Ford Otosan’ın 3 vardiya ile tam kapasite çalıştığını söyleyen Durak, ‘Biz hem iç pazarın canlanması hemde artan ihracat taleplerine karşılık vermek için kapasite artırımına gideceğiz. Bu artış normalde 2006 yılında yapacaktık ama pazarın iyiye gitmesiyle bu kararı 2005 yılına çektik’ dedi.

Meydana gelen krizler sonrasında otomotiv sektöründe işçi çıkartmalarının meydana geldiğini de hatırlatan Durak, çıkarılan işçinin iki katı kadar işçinin yeniden işe alındığını sözlerine ekledi.

Transit’in abisi Jumbo geliyor

TURGAY Durak, önümüzdeki günlerde büyük başarı elde ettikleri hafif ticari araç modeli Transit’in yeni versiyonu olan Transit Jumbo’yu pazara sunacaklarını belirtti. Hergeçen gün artan rekabet karşısında hafif ticari araç pazarındaki liderliklerini sağlamlaştırmak için ürün geliştirme çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerini söyleyen Durak, ‘Transit Jumbo’da bu çalışmaların bir ürünü. Jumbo bugünkü Transit’ten daha uzun bir araç.. Böylece Van modelinde hem daha fazla yük, minibüs modelinde ise daha fazla yolcu taşıma kapasitesine sahip bir araç olacak. Bu araç şu anda test aşamasında önümüzdeki günlerde tanıtımını yapacağız’ dedi.

Yan sanayi de aynı desteği görmeli

TURGAY Durak yatırım teşvikleri konusunda hükümete de mesajlar vererek, otomotiv sektörünü ana ve yan sanayii olarak ayırmadan tüm teşviklerin ana sanayii kadar yan sanayi şirketlerine de verilmesi gerektiğini kaydetti. Durak, ‘Biz nasıl kapasiteleri artırıyorsak, yan sanayide buna bağlı olarak kapasite artırımına gidiyor. Bununu için de yatırım yapıyor. Hükümetin teşvikleri düzenlerken buna dikkat edip, yan sanayii de desteklemesi gerekiyor. Böyle olduğu takdirdi sektör sağlıklı bir yapıya kavuşur’ dedi.

Çalışanlar Gölcük’e zam alarak gitti

FORD Otosan’ın Gölcük fabrikasını devreye sokması ile çalışanların yüzde 95’nin o bölgeye yerleştiğini kaydeden Turgay Durak, ‘Bunun için hem zam hem de taşınma desteği verdik’dedi. Bu desteği işçilerin maaşına yüzde 9, müdür ve üst düzeydeki yöneticilerin maaşlarına ise yüzde 6 zam yaparak verdiklerini kaydeden Durak, ‘Zammın dışında ayrıca evlerini taşıyanlara taşınma parası verdik. Şu anda çalışanlarımızın yüzde 95’i fabrikanın olduğu bölgede ikamet ediyor’ diye konuştu.

Chevrolet Türkiye’den memnun

TÜRKİYE Genel Müdürü Peter Fahrni, bu yıl en az 10 bin kişiyi Chevrolet sahibi yapmayı hedeflediklerini bildirdi. Türkiye’de 12 Şubat’tan itibaren hizmet vermeye başlayan Chevrolet, ürün gamını genişletiyor. Chevrolet Kalos HB, Kalos NB, Rezzo, Lacetti NB ve Evanda’dan sonra şimdi de Lacetti HB’i Türkiye pazarına sunuldu. Lacetti HB’nin, 93 beygir gücünde 1.4 ve 109 beygir gücünde 1.6 motor tiplerine sahip. 1.6 motor seçeneğinde otomatik vites opsiyonu da bulunuyor. İtalyan Giorgetto Giugiaro tarafından tasarlanan Lacetti HB’nin 1.4 motor tipinin satış fiyatı 24 milyar 955 milyon lira olurken, 1.6 motor tipinin satış fiyatı 26 milyar 555 milyon lira olarak belirlendi. Fahrni, yeni ürünün tanıtımında yaptığı konuşmada, Chevrolet’in 64 gün önce Türkiye’de yeniden doğuşuna tanık olunduğunu hatırlatarak, Türkiye’de Chevrolet ismini devam ettirdikleri için gurur duyduklarını söyledi. İlk 2 ayda yaklaşık bin 500 adet otomobil satışı gerçekleştiren Chevrolet’in Türkiye’de çok iyi bir şekilde karşılandığını ifade eden Fahrni, ‘Chevrolet’in 2004 yılında hedefi en az 10 bin kişiyi Chevrolet sahibi yapmak.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı