GeriEkonomi Ford’un kısa çalışma ödeneği başvurusu kabul edildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ford’un kısa çalışma ödeneği başvurusu kabul edildi

TÜRK otomotiv sektörünün ihracat rekortmeni olan ve küresel krizin etkisiyle üretimini düşürüp işçi çıkarmamak için, başka fabrikalarda geçici istihdam yolunu da deneyen Ford Otosan’ın, 5 bin 957 çalışanı için yaptığı kısa çalışma ödeneği başvurusu kabul edildi.


Ford Otosan Genel Müdür Başyardımcısı Nuri Otay bugün yaptığı yazılı açıklamada, 2 Mart 2009 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yapılan başvurunun kabul edildiğini ve 5 bin 957 Ford Otosan çalışanının ‘Kısa çalışma ödeneği’nden yararlanacağını açıkladı. Buna göre Ford Otosan’ın Gölcük’teki fabrikada 4 bin 861, Eskişehir İnönü’deki fabrikada da bin 96 Ford çalışanı kısa çalışma ödeneği hakkından yararlanacak.

Nuri Otay açıklamasında, 2008’in son çeyreğinde başlayarak 2009’un ilk çeyreğinde artarak devam eden yurt içi ve yurt dışı otomotiv pazarlarındaki daralmanın neden olduğu kapasite daralmasından çalışanların negatif etkilememesi amacıyla kısa çalışma ödeneğine başvurulduğunu belirterek şu görüşlere yer verdi:
“Türkiye ve Avrupa’nın en büyük ticari vasıta üreticilerinden biri olan Ford Otosan’ın Kocaeli ve İnönü tesislerinde, 1 Mart - 31 Ağustos 2009 tarihleri arasındaki çalışılmayan günler için yaptığımız ‘Kısa çalışma ödeneği başvurumuzun onaylandığı bilgisini aldık. Otomobil satışlarında çok etkili olan öTV indirimi, maalesef orta ve ağır ticari vasıta pazarına önemli bir hareketlilik getirmedi. Kısa çalışma gereksinimi önümüzdeki dönemde azalarak da olsa devam edecek görünüyor. Bu nedenle KÇÖ talebimizin onaylanmasını büyük bir memnuniyetle karşıladık. Kocaeli Fabrikamızda 4681, Eskişehir İnönü Fabrikamızda da 1096 olmak üzere, toplam 5957 çalışanımız bu imkandan faydalanabilecek. Geleceğe yönelik sürdürülebilir büyüme perspektifimizi korumamız için bize önemli bir katkı sağlayacak ‘Kısa çalışma ödeneği’ olanağı sunan kamu yönetimine şirketimiz ve çalışanlarımız adına teşekkür ederiz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle