Ford-Toyota işbirliği doğrulandı

Hürriyet Haber
15.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dünyanın 2 numaralı otomotiv şirketi Ford ile Japonya'nın en büyüğü Toyota arasında işbirliği görüşmeleri yürütüldüğüne ilişkin Japon basınında çıkan haberler her iki şirketçe doğrulandı.

İki şirketten de ayrı ayrı yapılan açıklamalarda Ford Baş Yetkilisi Jacques Nasser ile Toyota Başkanı Hiroşi Okuda'nın olası işbirliği ve stratejik ittifak konularını görüşmek için geçen aylarda biraraya geldiği doğrulanırken, görüşmelerin içeriği hakkında ayrıntı verilmedi.

Japonya'da bugün yayımlanan gazetelerde ise görüşme konularının iki şirketin Avrupa pazarına yönelik yeni bir küçük boy otomobil için ortak yatırım yapması, çevre dostu alternatif enerjili motorların geliştirilmesinde teknolojik işbirliği ve Toyota'nın Ford otomobillerinin Japonya'da satılmasına yardımcı olması konularını kapsadığı haberleri yer aldı.

İki şirket arasında bir şekilde işbirliği sağlandığı takdirde, bu, son yıllarda dramatik değişimlerine ve yoğun bir sermaye temerküzüne tanık olan dünya otomotiv sektöründeki ilişkileri iyice karmaşıklaştıracak. Toyota'nın halen Ford'un baş rakibi General Motors ile çeşitli ortak girişimleri bulunuyor. Ford da, Toyota'nın Japon rakiplerinden Mazda'nın hisselerinin yüzde 33.4'üne sahip bulunuyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı