GeriEkonomi Ford Otosan üretimde rekora gidiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ford Otosan üretimde rekora gidiyor

Otomotiv pazarındaki canlanma nedeniyle hedeflerini büyüten Ford Otosan, yıl sonunda 110 bin adedin üzerinde üretimle kendi rekorunu kırmayı planlıyor.

Ford Otosan Genel Müdürü Turgay Durak, beklentilerinin otomotiv pazarındaki canlanmanın mevsimselliğin de etkisiyle yılın sonuna kadar artarak devam etmesi olduğunu söyledi. Durak, şunları söyledi: ‘‘Buna göre sene sonuna ilişkin hedeflerimizi de artırdık. Hedeflerimiz; iç pazarda yaklaşık 58 bin araç satarak 2002 yılında elde ettiğimiz pazar liderliğini 2003 sene sonunda da devam ettirmek. 110 bin adedin üzerinde üretim gerçekleştirerek, Ford Otosan'ın bugüne kadarki en yüksek üretim adedine ulaşmak. Bu üretimin yaklaşık yüzde 70'ini ihraç ederek, yaklaşık 750 milyon Euro ihracat cirosu elde etmek. Toplamda 133 bin araç satarak, yaklaşık 1.5 milyar euro ciro elde etmek.’’

2003'ün, Ford Otosan'ın, geçmiş yıllarda zorlu ekonomik koşullara rağmen gerçekleştirdiği toplam 1 milyar Euro'luk yatırımının karşılığını almaya başladığı bir yıl olduğunu dile getiren Durak, 9 ayda, perakende satışlarının geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 138 artarak 32 bin 734 adet olarak gerçekleştiğini söyledi.

Durak, bu performansla 2002 sonunda yüzde 13.7 olan pazar paylarını, yüzde 15.7'ye yükselttiklerini ve 9 aylık dönemde otomotiv pazarındaki liderliklerini devam ettirdiklerini belirterek, bu dönemden yakın rakiplerinden 3 bin 346 adet daha fazla araç sattıklarını dile getirdi.

Şirket satışlarında Transit modelinin 13 bin 692 adet ile lokomotif olduğunu bildiren Durak, diğer satışların 8 bin 81 adedinin Transit Connect, 8 bin 641 adedinin otomobil, bin 507 adedinin Cargo kamyon, 813 adedinin Ranger pikap olarak gerçekleştiğini ifade etti.

Ford Otosan'ın ocak-eylül arasındaki toplam üretiminin 78 bin 171 adet, toplam satışının 88 bin 101 adet olduğunu kaydeden Durak, toplam cironun da yüzde 176 artışla 1 milyar 150 milyon Euro olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Transit Connect ve Cargo, teknoloji ödülü finalisti

Teknoloji Ödülleri yarışmasında bu yıl Transit Connect ve yeni Cargo kamyonlarında kullanılan dizel motor ecotorq projeleriyle büyük ödül kategorisinde finale kaldıklarını belirten Ford Otosan Genel Müdürü Turgay Durak, bundan büyük onur duyduklarını söyledi. Ticari araç merkezi olarak devam etmek için yeni araçları geliştirecek teknolojiye sahip olmanın gerektiğine dikkat çeken Durak, bu nedenle teknoloji büyük ödülüne aday olmanın kendileriaçısından büyük önem taşıdığını bildirdi. Durak, ülke ekonomisindeki iniş çıkışlara rağmen hiçbir zaman araştırma ve geliştirmeye ilişkin yatırımlarını azaltmadıklarını, son 5 yılda ürün geliştirme bölümünde çalışan mühendis sayısının 48'den 282'ye ulaştığını anlattı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle