GeriEkonomi Ford, ihracatta Tofaş ve Renault'yu zorluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ford, ihracatta Tofaş ve Renault'yu zorluyor

İç pazarda satışlarda yaşanan rekabetin bir benzeri ihracatta da görülüyor. Otomotiv ihracatında başı çeken dört firma; Tofaş, Renault, Ford ve Toyota ihracatta birincilik için yarışıyorlar. Otomotiv Sanayii Derneği'nin (OSD) ocak-eylül dönemi verilerine göre, toplam hafif ticari araç ihracatı 241 bin 433 adet oldu. 2002 yılına göre hafif araç ihracatı yüzde 45 arttı.

Ocak-eylül aylarında Oyak Renault 64 bin 230 adet otomobil, Tofaş 30 bin 668 adet otomobil ve 30 bin 362 adet hafif ticari olmak üzere 61 bin 30 adet hafif araç ihraç etti. İhracatta en yoğun rekabeti yaşayan iki firmayı, ihracat yarışına son katılan Ford Otosan izliyor. Ford Otosan, 9 ayda 53 bin 503 adet hafif ticari araç ihraç etti. Toyota'nın bu dönemdeki ihracatı ise 45 bin 372 adet oldu. Rakamlar da gösteriyor ki; Megane Sedan ve Clio Symbol modellerini ihraç eden Oyak Renault ihracat yarışında ilk sırada yer alıyor. Ardından iç pazardaki en büyük rakibi Tofaş, Ford Otosan ve Toyota geliyor.

SIRALAMA DEĞİŞİR

Tofaş, Bursa'da ürettiği Doblo ile, Ford Otosan Transit ve Transit Connect ve Transit Tourneo modelleriyle, Toyota ise Corolla Sedan ve Corolla Staionwagon modelleriyle bu yarışa katılıyor. Kısa bir süre önce Transit Connect'in ihracatına başlayan Ford Otosan, 9 ayda 53 bin 503 adetlik satışıyla hem Tofaş hem de Oyak Renault'yu zorlayacağa benziyor. Ford Otosan'ın ihracat performansı, ihracat yarışında sıralamayı değiştirebilir. Ocak-eylül döneminde aralarında Hyundai ve Karsan'ın da bulunduğu ihracatçılar da 17 bin 298 adetlik hafif araç ihracatı gerçekleştirdi. İhracat yarışının oyuncularından Hyundai'de yeni projeleriyle, ihracat sıralamasının değişmesinde etkili olacağa benziyor.

Bu arada ocak-eylül aylarında otomotiv sektörünün toplam satışları 220 bin 400 adet, otomobil satışları ise 119 bin 200 adet oldu. 2003'ün 9 ayında otomobil satışları yüzde 119, yerli otomobil satışları ise yüzde 149 gibi yüksek bir oranda artış gösterdi. İthalatın payı ocak-eylülde yüz de 66, eylül ayında ise yüzde 63 oldu.

Otomotiv ihracatı

Oyak Renault 64.230

Tofaş 61.030

Ford Otosan 53.503

Toyota 45.372

Diğerleri 17.298

Toplam 241.433

Tüketici anketinden Jaguar S-Type çıktı

JAGUAR
S-Type Tüketiciler Birliği (Consumer's Association) tarafndan yayınlanan ‘‘Which Car’’ anketinde aldığı oylarla kendi sınıfında ‘‘En iyi ürün’’ seçildi. Aynı ankette Jaguar'ın X-Type modeli de büyük otomobil kategorisinde ‘‘dikkate almaya değer’’ (worth considering) olarak tavsiye edildi. Ankette, otomobil sahiplerine dayanıklılık, müşteri memnuniyeti, emniyet, güvenlik ve kullanım maliyeti konularında sorular soruluyor.

Which Car? anketi aynı zamanda otomobil sahiplerinin distribütörleri nasıl değerlendirdiğini de ortaya koydu. Jaguar, 36 üretici arasında, Jaguar sahiplerine verdiği değer ile ikinci, servis ve bakım sırasında müşteri memnuniyeti ile ise dördüncülüğü aldı.

İkinci ele 0 faiz

RENAULT Mais'in 31 Ekim tarihine kadar sürecek kampanyasında, ikinci el binek otomobil veya ticari araçlara 0'dan başlayan faizler uyguluyor. İkinci el otomobil sahibi olmak isteyenler, Türkiye'de bulunan tüm Renault satış noktalarında, 21 milyar 500 milyon lira tutarında krediyi 3 ay, 12 milyar 500 milyon lira tutarında krediyi 6 ay, 7 milyar lira tutarında krediyi 12 ay, 5 milyar tutarında krediyi 18 ay ve 4 milyar lira tutarında krediyi ise 24 ay 0 faiz avantajı ile kullanma imkanına sahip olacaklar. 5 yaşa kadar olan araçların fiyatlarının yüzde 80'i, 8 yaşa kadar olan araçların satış fiyatlarının yüzde 50'si kredilendiriliyor. Kampanyada satılan araçlar 2'inci El Garanti Sistemi içinde onaylanmış ise 1 yıla kadar garanti altında olacak.


Fabia da dizel pazarına girdi

SKODA Fabia ürün yelpazesine yeni bir motor seçeneği daha eklendi. Fabia modelinin dizel versiyonu Türkiye'de satışa sunuldu. Daha önce bu segmentte dizel motorlu bir ürünü olmayan Skoda'nın artık Fabia grubunda benzinli ve dizel olmak üzere tüm alternatifleri var. Fabia 1.4 TDI, 1422 cc hacminde ve 75 beygir gücünde. 3 silindirli dizel motorun 2200 devir/dakikada maksimum torku 195 Nm. Araç 0'dan 100 km'ye 14.4 saniyede ulaşıyor. Maksimum hızı 169 km olan otomobilin, 90 km sabit hızda ortalama yakıt tüketimi 4.6 litre. Skoda Fabia Special 1.4 TDI'nın standart donanımları ABS, EBD, ASR, sürücü havayastığı, immobilizer, yarı otomatik klima, yol bilgisayarı, elektrikli-ısıtmalı dış dikiz aynaları, uzaktan kumandalı merkezi kilit, yükseklik, derinlik ayarlı direksiyon, radyo-teyp, renkli camlar, soğutuculu torpido gözü, soğutmalı meşrubat gözü, ön kapı aydınlatma, alüminyum alaşımlı jantlar, içeriden açılabilen benzin deposu, far yükseklik ayarı bulunuyor.

Hürriyet okurları ‘Yılın Otomobili’ni seçiyor

YILIN
otomobili seçiminde 7 finalist belli oldu. 22 ülkeden 58 jüri üyesi Otomobil Oscarı'nda; BMW 5 serisi, Mazda 3, VW Golf, Nissan Micra, Fiat Panda, Opel Meriva ve Toyota Avensis modellerini finalist olarak seçti. 15 Ekim’de Hürriyet Gazetesi ile birlikte ücretsiz olarak verilecek Oto Yaşam Gazetesi'nde bununla ilgili detaylı bilgileri okuyabilirsiniz. Oto Yaşam'ın Türk otomobilseverler ‘‘Yılın Otomobili’’ni seçiyor kampanyasına geniş katılım oldu. Oto Yaşam okurları, en beğendikleri üç otomobili aday olarak gösterebiliyor. En fazla oy alan model, ‘‘yılın otomobili’’ olarak seçilecek. Oylarınızı otoyasam@hurriyet.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

SOL ŞERİT.......

HAMOĞLU Holding, otomotiv sektöründeki hizmetlerine ikinci el oto satışını da ekledi. Maxi 2'inci El Oto Center'a gelen araçlar öncelikle çok detaylı bir kontrolden geçiriliyor. Banka kredisi almak isteyenler için de tüm işlemler Maxi 2'inci El Oto Center tarafından gerçekleştiriliyor.

NISSAN, ‘‘Kışa Hazırlık’’ kampanyası başlattı. Check-up, consult test ve egzos emisyon ayarları ücretsiz olarak yapılırken, orjinal bakım parçaları ve motor yağında yüzde 20, işçilik ücretlerinde ise yüzde 30 indirim uygulanacak.

TOYOTA Tarabya, ‘‘Toyota Ortadoğu 6'ıncı Kaporta ve Boya Teknisyen Beceri Yarışması’’nda birinci oldu. Bahreyn'de ki yarışmada birinci olan Toyota Tarabya elemanı Ahmet Yılmaz, daha önce Türkiye Kaporta Teknisyen Beceri Yarışması'nı kazanmıştı.

SHELL Club Smart Card üyeleri, 13 Ekim-31 Aralık tarihleri arasında Shell istasyonların yaptıkları akaryakıt ve yağ alışverişlerinde Ajax Fabuloso, Colgate diş macunu, Hacı Şakir şampuan ve Hacı Şakir limon kolonyasından oluşan hediye seçeneklerinden birine sahip oluyorlar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle