GeriEkonomi Fon’daki bankalar için tahvil pazarlığı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fon’daki bankalar için tahvil pazarlığı

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), Hazine Müsteşarlığı ve Merkez Bankası'yla imzaladığı protokolde yer alan, ‘‘batık banka tahvili’’ için çözüm aranıyor. Hazine, artık BDDK'nın bünyesinde bulunan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na ‘‘Nasıl tahvil istersiniz?’’ diye sordu.

HAZİNE Müsteşarlığı, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)'deki bankaların ‘kötü aktiflerden’ temizlenmesi amacıyla çıkarılacak özel tertip tahvil için; Fon'a ‘‘Vade, faiz ve diğer ödeme koşulları açısından nasıl bir tahvil talep ettiğini’’ sordu.

Fon'daki bankaların satışı öncesi, kötü aktiflerden arındırılması amacıyla çıkarılacak tahvil için, Hazine ile Bankacılık Üst Kurulu arasındaki görüşmeler yoğunlaştı. Bu konuda henüz bir plan ve takvim belirlenmedi. Fon'un Hazine'nin bu sorusu üzerine çıkarılacak tahvilin faiz, vade ve ödeme koşulları üzerinde çalıştığı öğrenildi. Hazine'nin ihraç edeceği özel tertip tahvilin, vade, faiz ve ödeme koşullarının belirlenmesinde; sekiz bankanın pasifleri kadar, buradaki kredilerin tahsil edilebilme süresinin de belirleyici olduğu değerlendirmesi yapılıyor.

Buradan hareketle; Fon'daki bankalar için çıkarılacak tahvilin vadesinin, üç yıldan az olmayacağı; enflasyonu düşürme programına bağlı olarak da sabit bir faiz oranı yerine, bankalara satılan tahvilin izlerin ortalama faizine endekslenebileceği belirtiliyor.

ALAN BİRLEŞTİRSİN

Fon'un Bankacılık Üst Kurulu'na geçmesinden önce, Mc Kinsley'nin ilk raporunda önerdiği yöntemlerden birine, Merkez Bankası sıcak bakmıştı. Sözkonusu yöntem; bankaların küçük grupları halinde, ama birleştirmenin Fon tarafından değil, alıcı grup tarafından yapılmasını öngörüyordu. Uzmanlar, birleştirme işlemini alıcının yapmasının tercih ve öncelikler bakımından daha akılcı olduğunda birleşiyor.

Ancak, bu aşamada da vergi yükümlülükleri sorunu bir engel olarak ortaya çıkıyor. Bankalar Kanunu, birleştirmeyi ancak Fon'un yapması durumunda vergi muafiyeti getiriyor. Birleştirme işlemini özel hukuk tüzel kişilerinin yapmasında ise bu muafiyet sözkonusu değil.

Ancak alıcı açısından vergi yükümlülüğü getirmesi nedeniyle, birleştirme işlemini alıcıya bırakılarak satış, mevcut koşullarda avantajlı görünmüyor. Ancak, Maliye Bakanı Sümer Oral'ın kısa bir süre önce yaptığı açıklama, banka birleşmelerinde, böyle bir vergi teşviği istenmesi halinde ‘engel olmayacakları’ mesajını vermişti.

Çağlar: Benim borcum 400 milyon doları geçmez

NERGİS Holding'in patronu Cavit Çağlar, eski bankası İnterbank'ın kamuoyuna yansıyan 1.9 milyar dolarlık zararı için şu açıklamayı yaptı: ‘‘İstanbul 5. Ticaret Mahkemesi'nin 5.7 2000 tarih ve 99/103 sayılı kararıyla Nergis Tekstil, Nergis Holding, Sifaş ve Polylen'in bankaya borçları toplamının 61.4 milyon dolar olduğu tesbit edilmiştir. Ayrıca, 11.1.1999 itibariyle faiz hariç borcumuzun 150.9 trilyon lira olduğuna dair mahkeme kararı vardır. Yani, kısacası bizim borcumuz faiz hariç 400 milyon doları geçmez. Bunları ödemeye hazırım.’’


Yorumları Göster
Yorumları Gizle