GeriEkonomi Fon bankalarının mevduatı iştah kabartıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fon bankalarının mevduatı iştah kabartıyor

Satışa çıkarılan fon bankalarının yaklaşık 5 milyar dolarlık mevduatına daha çok mevduat payını artırmayı amaçlayan bankaların talepte bulunduğu belirtiliyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yetkilileriyle bankacılar arasında mevduat satışıyla ilgili olarak yapılan toplantılarda, Fon bankalarının satışa çıkarılan mevduatı bankalardan yoğun ilgi gördü.

Bu ilginin nedenini de mevduatı alacak olan bankaların aktif büyüklüklerini bu yolla artırabilme, toplam mevduat içerisindeki paylarını artırma ve üstlendikleri mevduata karşılık alacakları tahvillerin faizi ile bu mevduatların faizi arasındaki fark kadar kar edebilme olanağı olduğu kaydediliyor.

HSBC'ye satışı geçen hafta tamamlanan Demirbank'da dahil Fon'daki bankaların toplam 7 milyar doların üzerinde bir mevduatı bulunuyor. Demirbank'taki 2.4 milyar dolarlık mevduatın önemli bir bölümü banka ile birlikte HSBC'ye
devredildi.

Demirbank'tan kalan bir kısım mevduat ise Fon bünyesindeki Bayındırbank'a devredildi. Dolayısıyla BDDK'nın satışını planladığı mevduatın 5 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Mevduatın diğer ticari bankalara satışı, bu hesaplara karşılık söz konusu bankalara Hazine iç borçlanma kağıtları verilerek gerçekleştirilecek. Hazine'nin bu işlem için yeni kağıt vermeyeceği, daha önce Tasarruf Mevduatı Sigorta
Fonu'na verilen iç borçlanma kağıtlarının kullanılmasının planlandığı bildirildi.

Ancak söz konusu kağıtların vade ve para cinsinde devredilecek mevduata uyumlu bir yeniden yapılanmaya gidilebilecek. Mevduatı alacak bankaların herhangi bir ödeme yapmasını gerektirmeyen bu işlem, yıl satılamayacak bankaları yıl sonunda tasfiye etmek zorunda kalacak olan TMSF'nin bu mevduatları bankaları tasfiye
ettiği tarihte ödeme zorunluluğu ortadan kalkacak.

BDDK'nın söz konusu mevduatları ortalama 250'şer bin dolarlık paketler halinde satması planladığı belirtiliyor.

Satış işlemi ise ihale yöntemiyle yapılacak. Bankalar, devralacakları mevduat karşılığında kendilerine verilmesini istedikleri iç borçlanma kağıtlarının vade ve faiziyle ilgili teklif verecekler. Verilecek Hazine kağıtlarının faizi, söz konusu mevduatlara verilen faizden yüksek olacağı için, bankalar aradaki farktan kar edecekler.

Fon bankalarının mevduatının büyük bölümünü döviz tevdiat hesapları oluşturuyor. Bu nedenle de TMSF"nin mevduatları alacak bankalara vereceği tahvillerin de büyük
bölümünün döviz cinsinden olacağı belirtiliyor. 5 milyar dolar olarak tahmin edilen satılacak mevduatın sadece 1 milyar dolara yakın bölümünün Türk Lirası, kalan bölümünün ise DTH olduğu hesaplanıyor.

Satışa çıkarılan Fon bankaları mevduatının da yine büyük bölümünün bir-üç ay vadeli hesaplardan oluşuyor. Türkiye'deki tüm Bankalarda bulunan mevduatın büyük bölümünün de vadesi bir-üç ay arasında bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle