GeriEkonomi Fon bankaları mevduatı ihaleyle satılacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fon bankaları mevduatı ihaleyle satılacak

Tasarruf Mevudatı Sigorta Fonu (TMSF) kapsamındaki satışı yapılamayan bankaların mevduatları özel bankalara devredilecek. İhale yöntemiyle yapılacak devir işlemleri için gelecek hafta çalışmalara başlanacak. Fiyat ve faiz oranı ihalede bankalardan istenecek.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), TMSF kapsamındaki bankaların aktif ve pasiflerinin yeniden yapılandırılmasına ilişkin dün Hazine yetkililerinin de hazır bulunduğu toplantıda özel bankaların yetkilileri ile görüştü. BDDK Başkan Yardımcısı Ceyla Pazarbaşoğlu, Hazine Müsteşarlığı Kamu Finansmanı Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Gelberi'nin bulunduğu toplantıya İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Dışbank gibi sistemde büyük payları olan bankaların hazine ve fon yöneticileri katıldı.

İş Bankası Fon Yönetimi Grup Müdürü Erdal Aral, Fon bankalarının aktif ve pasifinin devrine yönelik bir çalışma yapıldığını açıkladı. Yılsonuna kadar bu prosedürün tamamlanmasının beklenildiğini söyleyen Aral, ihale yöntemiyle mevduatların devrine yönelik çalışmaların gelecek hafta içinde başlatılacağını söyledi.

İhale mevduatın devri şeklinde olacak. Türk Lirası (TL) ve yabancı para mevduatı için bir paket oluşturulacak. Katılımcı, istekli bankalardan fiyat ve faiz oranı istenmek suretiyle devir gerçekleştirilecek. Tüm Fon bankalarını kapsayacak bu ihalede devredilecek toplam mevduat için Merkez Bankası bültenlerinde görülen TL ve yabancı para değerleri baz alınacak. BDDK, ihale ile ilgili detayları temel 11 kriter kapsamında bankalara aktaracak. İhalede uygulanacak yöntemi teşkil eden faktörler bunlar olacak ve bankalarda bunları değerlendirecek.

Smith Barney: Yardım alırsanız büyürsünüz

Uluslararası danışmanlık kuruluşu Schroder Salomon Smith Barney (SSSB), Türkiye'de gelecek yılki ekonomik büyüme oranının, hedeflendiği gibi, yüzde 4 düzeyinde olabileceğini bildirdi. SSSB tarafından yapılan tahmine göre, gelecek yıl Tüketici Fiyatlarındaki (TÜFE) artış ise yüzde 40 düzeyinde bekleniyor. SSSB'nin değerlendirmesinde, Türkiye'de çalışmalarına başlayan IMF heyetinin, Türkiye'nin ekonomik programını en iyi şekilde uygulayabilmesi için gerekli ilave mali kaynak konusunda çalışmalarda bulunacağı da kaydedildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle