Fon 2018’de gaza basacak

Neşe KARANFİL/ANKARA
04.06.2017 - 20:41 | Son Güncelleme:

TÜRKİYE Varlık Fonu’nun alt fonları kurmasının hukuki sürecinin devam ettiğini belirten fon yetkilileri, fonun 2018 yılında tam olarak faaliyete geçebileceğini söylediler. Fon yetkilileri, 3 yıllık stratejik planın Başbakanlığa sunulduğunu ve yakın bir zamanda Bakanlar Kurulu’nun gündemine alınmasını beklediklerini söylediler. Türkiye Varlık Fonu 4 alt fon kurdu: Piyasa İstikrar ve Denge Alt Fonu, Kobi Finansman Alt Fonu, Lisans ve İmtiyaz Alt Fonu, Maden Alt Fonu. Türkiye Varlık Fonu’nun bu kararları 1 Haziran 2017 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayımlandı. Fon yetkilileri, dünyadaki varlık fonlarının da bu tür alt fonlar kurduğunu belirterek, hukuki bir sürecin tamamlandığını kaydetti. Buna karşılık alt fonlara hemen bir kaynak aktarılmasının söz konusu olmadığını vurgulayan yetkililer, piyasayı regüle etmenin de gündemde olmadığına, alt fonların kurulmasının illa işlem yapılacağı anlamına gelmediğine dikkat çekti.

Varlık Fonu’nun 3 yıllık stratejisinin Başbakanlığa gönderildiğini ve Bakanlar Kurulu’na gelmesinin beklendiğini anlatan Fon yetkilileri, sürecin tamamlanmasının 7-8 ayı alabileceğini belirterek, 2018 yılında fiili olarak hayata geçeceğini söylediler. Öncelikle 3 yıllık stratejik planların Bakanlar Kurulu’nda kabul edilmesinin gerektiğini hatırlatan yetkililer, daha sonra Varlık Fonu’nun organizasyon şemasının onaylanacağını ve kuruluş aşamasının tamamlanacağını söylediler.

DENETİM SÜRECEK

Sayıştay Başkanı Ahmet Seyit Baş ise Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada “Varlık Fonunun portföyünde yer alıp normal şartlarda Sayıştay’ın denetimine tabi olan kurumlar, yine tarafımızca denetlenmeye devam edecek. Fonun idari işlemleri dışında Sayıştay denetimini etkileyen bir husus yok” dedi. Baş, Varlık Fonu’nun denetimi konusunda hisseleri fona devrolan ve yönetimindeki aktiflerin önemli olduğunu söyledi. Varlık Fonu’nun çalışanları ve kendisine ait bir bütçesi olacağına işaret eden Baş, fonun, kendisini bağımsız bir denetim firmasına denetlettirmesi gerektiğini, uluslararası yatırımcı açısından bağımsız denetim raporunun önemli olduğunu kaydetti. Varlık Fonu bünyesindeki Çaykur’un, Milli Piyango’nun ve KİT’lerden yüzde 51’i devlet payını sağlayanların Sayıştay’ın denetimine tabi olduğunu hatırlatan Baş, bu kurumlarda Sayıştay’ın denetimlerinin bugün itibarıyla da devam ettiğini belirtti.      

Etiketler: gazetehaberleri
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı