GeriEkonomi Fly Air Ermenistan'a hava köprüsü kurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fly Air Ermenistan'a hava köprüsü kurdu

Türkiye'den, Ermenistan'a ilk sivil uçak seferi, dün Fly Air tarafından, İstanbul-Erivan arasında yapıldı.

Tanıtım amaçlı ilk seferde, işadamları, turizmciler, gazeteciler ve bazı sivil toplum kuruluş temsilcilerinden oluşan 80 yolcu yer aldı. Eski TBMM Başkanlarından Sabit Osman Avcı, iki ülke arasındaki ilişkilerin bir an önce düzeltilmesi gerektiğine dikkat çekerek, ‘‘Yanyana oturan iki devletin, küs olmasından barışık olması daha iyi. Senelerce SSCB ile sırt sırta durduk da ne kazandık’’ diye konuştu.

İşadamı Murat Yalçıntaş da, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin, bir an önce düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Yalçıntaş, ‘‘En kolay ticaret, sınır komşularıyla yapılan ticarettir. Bunun arkasının gelmesi ve karayolu kapısının da bir an önce açılması gerekir’’ dedi.

Seyahati düzenleyen Tower Aviation ve Turizm şirketi sahibi Dikran Altun da, bu seferin 4-5 yıllık hayali olduğunu belirterek, ‘‘Geçen ay izin alabildik ve Fly Air'den bir uçak kiraladık. Bundan sonra, haftada 2 gün pazartesi ve perşembe günleri bu uçak Ermenistan'a gidip gelecek’’ diye konuştu. Türk bayraklı bir uçağın Ermenistan'a gitmesinin, iki ülke arasındaki ilişkiler açısından bir dönüm noktası olduğuna dikkat çeken Altun, ‘‘Bu, 1991 senesinde o zamanki Cumhurbaşkanı rahmetli Turgut Özal'ın da hayaliydi. Benim yanımda zamanın Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Cem Kozlu'ya, ‘THY Erivan seferlerine başlasın' demişti. Aradan 12 sene geçti bana kısmet oldu’’ dedi. Dikran Altun, İstanbul-Erivan arasında gidiş-dönüş bilet ücretinin 270 dolar civarında olduğunu söyledi.

Fly Air uçağı yolcularından Ahmet ve Türkan Beştepe çifti Ermeni çocukları için giysi ve mama, bazı yolcuların ise egzost ve kaporta parçası götürdüğü dikkat çekti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle