GeriEkonomi Fiyatlar en az Erzurum'da arttı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fiyatlar en az Erzurum'da arttı

Türkiye genelinde Mart ayında tüketici fiyatlarında ortalama yüzde 0.9 oranında artış kaydedilirken, Erzurum'da tüketici fiyatları aylık bazda yüzde 0.1 oranında düştü. Yıllık bazda en düşük fiyat artışı ise yüzde 8.3 ile yine Erzurum'da görüldü.

Devlet İstatistik Enstitüsü'nün (DİE) seçilmiş bazı iller itibariyle belirlediği tüketici fiyatları endeksine göre, Erzurum'un ardından fiyatlarda en az artış kaydedilen iller yüzde 0.1 ile Kayseri, yüzde 0.2 ile Mersin ve yüzde 0.4 ile Samsun oldu.  
  
Aynı dönemde, fiyatların en fazla arttığı il ise yüzde 1.9 ile Adana oldu. Bu ili, yüzde 1.6 ile Denizli, yüzde 1.4 ile de Antalya, Bursa, Eskişehir ve Konya takip etti.

Mart ayı itibariyle son bir yılda tüketici fiyatlarında yüzde 8.3 ile en düşük artış da Erzurum'da yaşandı. Erzurum'u yüzde 8.7 ile Ankara, yüzde 9.5 ile Samsun ve yüzde 9.8 ile de Kayseri izledi. Yıllık fiyat artışlarının en yüksek gerçekleştiği il ise yüzde 16.7 ile Denizli oldu.

BÖLGELER

Bu arada Mart'da aylık bazda, bölgeler itibariyle tüketici fiyatları Doğu Anadolu'da yüzde 0.3 oranında artarken, İç Anadolu'da yüzde 0.7, Güneydoğu Anadolu'da yüzde 0.8, Marmara'da yüzde 0.9, Ege'de yüzde 1.1, Karadeniz'de yüzde 1.2, Akdeniz'de de yüzde 1.3 oranında arttı.

Mart ayı itibariyle yıllık enflasyon, Marmara'da yüzde 13.2, Ege'de yüzde 12.7, Akdeniz'de yüzde 11.4, İç Anadolu'da yüzde 9.4, Karadeniz'de yüzde 12.0, Doğu Anadolu'da yüzde 10.0 ve Güneydoğu'da yüzde 11.4 olarak belirlendi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle