GeriEkonomi Fitch, Yunanistan’ın notunu düşürdü borsalar karıştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fitch, Yunanistan’ın notunu düşürdü borsalar karıştı

Fitch, Yunanistan’ın notunu düşürdü borsalar karıştı
refid:13150000 ilişkili resim dosyası

Uluslarası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Yunanista’nın kamu maliyesindeki bozulmayı gerekçe göstererek kredi notunu düşürdü.

Aralarında, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, Tayland ve Meksika’nın da bulunduğu 52 ülkenin ise kredi notunu düşüren kuruluş, Yunanistan’ın ‘A-’ olan notunu ‘BBB’ seviyesine indirirken, görünümün de “olumsuz” olduğunu bildirdi. Böylece, Fitch 10 yıldır ilk kez Yunanistan kredi notunu ‘A’dan aşağıya çekmiş oldu. Fitch, Yunanistan’ın kredi notunu ekim ayı sonunda ‘A-’ye indirmişti. Yunanistan’ın kredi notunu, Moody’s ve Standard and Poor’s da negatif izlemeye almıştı. Önceki gün Moody’s ve Standart and Poors’un Yunanistan’ın kredi notunu negatif izlemeye alması dün de Fitch’in ülkenin kredi notunu aşağıya çekmesi Atina borsasına olumsuz yansıdı. Yüzde 6.04 değer kaybeden Atina borsasının düşüşü Avrupa borsalarının da da endişeyle karşılandı. Paris CAC 40 endeksi yüzde 1.43, Londra Borsası’nda FTSE 100 endeksi yüzde 1.65 geriledi. Almanya’da ise DAX endeksi dün günü yüzde 1.66 kayıpla tamamladı.
Dow Jones ekside
ABD’de Dow Jones endeksi günü yüzde 1 değer yitirerek 10.285 puanla tamamladı. Nasdaq endeksi ise dün yüzde 0.76 düştü ve 2.172 puanla kapandı. Yunanistan’dan doğrudan etkilenebilecek bir çok Avrupa banka ve finans kuruluşunun olduğunu dile getiren New York ING İnvestment Management’dan Uri Landesman bundan dolayı Yunanistan’nın Dubai’den daha önemli bir sorun oluşturabileceğini söyledi.
 
Dubai borsası iki günde yüzde 12 geriledi

DUBAI borsası haftanın ikinci gününde yüzde 6,1 düştü. Önceki gün de yüzde 6 gerileyen borsa, Dubai World’ün iki hafta önce borçlarının ödemesini 6 ay ertelemek istemesinden bu yana yüzde 20’den fazla değer kaybetmiş oldu. Dubai World’ün borçlarını erteleme isteğinden bu yana kredi derecelendirme kuruluşları belli başlı birçok Dubai şirketinin kredi notlarını düşürdü. Moody’s de bugün devlet bağlantılı 6 Dubai şirketinin daha kredi notlarını düşürdü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle