GeriEkonomi Fitch: Türkiye'nin güvenirliği artıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fitch: Türkiye'nin güvenirliği artıyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, yüksek cari açığa rağmen Türkiye'nin kredi güvenilirliğinin artmaya devam ettiğini bildirdi.

Fitch'in Ülkeler Grubu Kıdemli Müdürü Nick Eisinger, grubun geleneksel olarak altı ayda bir düzenlediği “Sıcak Noktalar Konferansı”nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de “kamu maliyesi ve borçlanmadaki yapısal değişimlerin kamu borçlanma dinamiklerini şoklara karşı daha dayanıklı kıldığını” söyledi.
Eisinger, “Türkiye'nin ekonomik büyümesinin daha az kırılgan bir duruma geldiğini ve 2006 yılında iyi bir şekilde desteklenmesi gerektiğini” belirtirken, bununla birlikte yetkili makamların bu yıl içinde yüzde 5'lik enflasyon hedefinin tutturulması konusunda ciddi gayret göstermesi gerekeceği uyarısında bilindi.
Nick Eisinger, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik konusundaki müzakerelerinin ilk evrelerinin Kıbrıs konusundaki anlaşmazlıklardan kaynaklanan sorunlarla karşılaşabileceğini, bunun da Türk makamlarının enflasyon hedefini tutturmakta güçlüklerle karşılaşmasına neden olabileceğini söyledi.

-DÜNYA EKONOMİSİNDE PETROL RİSKİ-

Fitch uzmanlarına göre, yüksek petrol fiyatları dünya ekonomisi için en büyük risk unsuru olmaya devam ediyor.
Fitch Ülkeler Grubu'nun aynı konferansta konuşan diğer bir kıdemli Müdürü Brian Coulton ise yüksek petrol fiyatlarının dünya ekonomisi için en önemli risk unsuru olma durumunu koruduğunu bildirdi.
Coulton, ABD ekonomisinin sağlamlığına bağlı olarak dünya ekonomisinin kısa dönem görünümünün olumlu olduğunu belirtirken, buna rağmen petrol fiyatlarından gelecek risk unsurunun ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı.
Brian Coulton, nükleer programı üzerine İran'ın Batılı ülkelerle girdiği sürtüşme yüzünden petrolün varil fiyatının 70 doları bulma ihtimalinin yeniden güç kazandığını ifade etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle