GeriEkonomi Fitch Türkiye Analisti Gamble’dan önemli açıklamalar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fitch Türkiye Analisti Gamble’dan önemli açıklamalar

Fitch Türkiye Analisti Gamble’dan önemli açıklamalar

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Kıdemli Direktörü ve Türkiye analisti Paul Gamble, Türkiye’nin son altı ay içerisinde istikrarlı bir görünüm çizdiğine işaret etti. Gamble,  “Kamu borcunun azalması ve ülkenin mali pozisyonu ‘yatırım yapılabilir’ notunun temelini oluşturuyor” dedi.

Fitch’in Türkiye'nin "BBB-" ile "yatırım yapılabilir" seviyedeki kredi notunu ve "durağan" not görünümünü teyit etmesinin ardından kuruluşun Türkiye raporlarını hazırlayan Gamble, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.       

Gamble, “Temel pozitif gelişme düşük petrol fiyatlarında yaşandı. Düşük petrol fiyatları cari açığın azalmasını sağladı. Öte yandan cari açığın finansmanı açısından da gelişmelerin kaydedildiğini görüyoruz. Mali tarafta da görece pozitif bir görünüm var. Kamu borcunun milli gelire oranı düştü” değerlendirmesinde bulundu.       

Bundan 6 ay öncesine kıyasla siyasi görünümün daha istikrarlı olduğunu fakat jeopolitik risklerde artış kaydedildiğini belirten Gamble, “Makro ekonomik tarafa bakarsak, ekonomik büyüme beklediğimizden daha iyi durumda. 2015 yılı güçlü bir yıl oldu. 2016’nın da  büyüme anlamında iyi bir yıl olacağını düşünüyoruz. Bu yıl ekonomik büyümenin yüzde 3,5 civarında olmasını bekliyoruz” dedi.       

Bölgede artan jeopolitik risklere de dikkati çeken Gamble, “Türkiye dışsal alanda hassas. Fakat bu hassasiyet uzun zamandır var. Bunu dikkat alıyoruz ve reytinglerimiz bunu (hassasiyetleri) içeriyor. Reytingin ya da görünümün değişmesine neden olacak şey, bu hassasiyetlerin materyalleşmesi (gerçekleşmesi) olur. Fakat bunu görmedik” ifadelerini kullandı.     

 “CARİ AÇIK BU YIL YÜZDE 3,5 SEVİYESİNE GERİLEYECEK”                     

Türkiye ekonomisinin büyüme performansının tahminlerden daha iyi olduğunu belirten Gamble, “Bu yıl ve gelecek yıl Türkiye ekonomisini yaklaşık yüzde 3,5 oranında büyüme kaydetmesini bekliyoruz. Genel olarak bu büyüme tüketimin itici gücüyle olacak. Gelecek sene büyüme oranında yapısal reform gündeminin uygulanmasına bağlı olacak şekilde küçük bir farklılık olabilir. Önünüzdeki dönemde yerel politikada geçen iki yıla kıyasla daha az siyasi engel olacağını düşünürsek, daha fazla reformun uygulanmasını, büyüme kompozisyonun biraz daha tüketimden yatırıma kaymasını bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.       

Türkiye’nin düşük petrol fiyatlarından en çok faydalanan ülkeler içerisinde yer aldığının altını çizen Gamble, “Enerji kontratları sebebiyle düşük petrol fiyatlarının cari açığa yansıması yaklaşık 6-9 ay alıyor. Bu yıl cari açığın GSYH’ya oranla yüzde 3,5 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Bu 2009 yılından bu yana en düşük seviye” şeklinde konuştu. 

Gelecek yıl itibariyle cari açık cephesinde bir miktar artışın görülebileceğini belirten Gamble, “Bu yıl brent petroldeki beklentimiz 35 dolar seviyesinde. Önümüzdeki yıl bunun 45 dolara yükselmesini bekliyoruz. Son yıllara baktığımızda Türkiye’de cari açık alanında dikkat değer bir gelişme var” şeklinde konuştu.       

Enflasyon cephesinde yükselişin devam edebileceğinin altını çizen Gamble, Türk lirasındaki değer kaybının ve asgari ücretteki artışın önümüzdeki dönemde enflasyon üzerinde etkisini gösterebileceğini kaydetti.       

FITCH CUMA GÜNÜ DEĞERLENDİRME YAPTI

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Cuma gecesi yaptığı değerlendirmede Türkiye'nin not ve görünümde herhangi bir değişikliğe gitmedi.

Fitch Türkiye Analisti Gamble’dan önemli açıklamalar

 

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle