GeriEkonomi Fitch ‘sürdürülebilir büyüme’ istedi, borsa dalgalandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fitch ‘sürdürülebilir büyüme’ istedi, borsa dalgalandı

Fitch ‘sürdürülebilir büyüme’ istedi, borsa dalgalandı
refid:18872547 ilişkili resim dosyası

Hafta başından bu yana uluslararası derecelendirme kuruluşlarından not artırımı beklentisine giren piyasalara cevap Fitch’ten geldi.

Fitch’in ‘yatırım yapılabilir kredi notu için sürdürülebilir büyüme gerekiyor’ açıklamasıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) gün içinde yüzde 2’yi bulan dalgalanma yaşandı. Endeks gün sonunda toparlanarak yüzde 0.11 kayıpla kapandı.
Sürdürülebilir büyüme şartı
Bir süredir yurtdışı piyasalardan ayrışarak hareket eden İMKB Ulusal 100 Endeksi haftabaşından bu yana sürekli yükseldi. Ancak dün bu tablo tersine döndü. Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch dün yaptığı açıklamayla piyasanın beklentisini bir süreliğine rafa kaldırmasına neden oldu. Fitch yatırım yapılabilir kredi notu için sürdürülebilir büyüme gerektiğini belirtti. Bu açıklamaların ardından İMKB’de hızlı bir satış yağmuru başladı.
Kapanışa doğru toparlandı
Güne küçük çaplı alımlarla 59.864 puandan başlayan İMKB Ulusal 100 Endeksi bu yükselişin hemen ardından yönünü aşağı çevirdi. İlk seans sonunda yüzde 0.34 düşüş kaydeden endeks, ilk yarıyı 59.555 puandan tamamladı. İkinci seansta ise satış hızlandı. Avrupa borsalarında da yüzde 3’e varan düşüşle birlikte İMKB’de de kayıp birara yüzde 2’yi buldu ve endeks 58 bin puan seviyesine kadar geriledi. Ancak gün sonuna doğru gelen tepki alımlarıyla toparlanan endeks, günü yüzde 0.11 ile kayıpla 59.693 puandan tamamladı.
Beklenti ötelendi
Yatırım Finansman Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Hakan Tezcan, “Bir süredir not artırımı  beklentileriyle hareket eden piyasada Fitch’in açıklamaları bu beklentilerin ötelenmesine neden oldu” dedi. Endekste gelinen seviyelerin teknik açıdan önemli destek seviyeleri olduğuna dikkat çeken Tezcan, bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’ten de beklentilerin olduğunu ve endekste önümüzdeki hafta yine aynı beklentilerin devam edeceğini ekledi.

Başçı konuştu, dolar 1.86 TL’nin altına geriledi

MERKEZ Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın Edirne’den TL’de bundan sonraki kayıpları olumlu karşılamayacakları açıklamasıyla, dolar 1.86 liranın altına geriledi. Güne 1.85 liradan başlayan  dolar, dış borsalardaki seyre paralel olarak yükselişe geçmişti. Dolar, gün sonunda yeniden yükselişe geçti ve günü 1.8630 liradan tamamladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle