GeriEkonomi Fitch Avrupa'ya korku saldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fitch Avrupa'ya korku saldı

Fitch Avrupa'ya korku saldı
refid:19648979 ilişkili resim dosyası

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, aralarında İtalya'nın da bulunduğu bazı bölge ülkelerinin kredi notunun bu ay sonuna kadar bir ya da iki basamak düşürülebileceği uyarısında bulundu.

Fitch'in ülke borç birimi müdürü David Riley yaptığı açıklamada, Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'nın da “AAA” olan uzun vadeli kredi   
notunun güvende olduğuna ve hiçbir risk taşımadığına dikkati çekerek, Avusturya'nın notunun da şimdilik tehlikede olmadığına vurgu yaptı. 

Euro bölgesine üye Belçika, İspanya, Slovenya, İtalya, İrlanda ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin de uzun vadeli kredi notlarının “negatif” izlemede olduğunu hatırlatan Riley, söz konusu ülkelerin kredi notlarının bu ay sonuna kadar bir ya da iki kademe düşürülebileceği uyarısında bulundu.

Riley, İtalya'nın Euro bölgesi borç krizinin cephe hattında bulunduğunu vurgulayarak, “Avro'nun geleceğine Roma'nın kapılarında karar verilecek”   değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, kuruluşun sözcüsü, Fitch'in Aralık ayındaki duruşunu koruduğunu vurgulayarak, Fransa'nın 2013 yılından önce “negatif” olan kredi not görünümü üzerinde herhangi bir değişiklik öngörülmediğini ifade etti.

Sözcü, bazı ekonomik ve parasal eğilimler temelinde Fransa'nın kredi notunda bu yıl indirim beklemediklerini de kaydetti.

Fitch, 16 Aralık 2011'de Fransa'nın “AAA” olan uzun vadeli kredi not görünümünü “durağan”dan “negatif”e çevirmiş, ülkenin kredi notunun iki yıl içinde düşürülmesi olasılığının yüzde 50 olduğunu belirtmişti.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle