‘Fıstık’ krizi

Hürriyet Haber
06.09.2013 - 02:13 | Son Güncelleme:

Antep fıstığı fiyatlarında bu yıl mahsulün az olması nedeniyle bir yükselme görüldüğünü ifade eden Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜKSİAD) Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Özkara, bu durumun tatlı ve sanayi ürünlerinin maliyetini etkilediğine dikkat çekti.

Kuruyemiş ve tatlı sanayiinde kullanılan kırmızı kabuklu fıstığın geçen yılki mahsulünün çok iyi olduğunu kaydeden Özkara, “Kilosu 7.5 liraydı. Bu sene fiyatı 15 liraya yükseldi. Yüzde 100 artış var. Antep fıstığının sanayi ürünü olarak tüketimi de artıyor. Uluslararası çikolata firmaları fıstığımızı tercih ediyor. Sonuçta arz talebi karşılayamayınca da antepfıstığının fiyatı yükseliyor” dedi.

İTHALAT ÇÖZÜM DEĞİL

Fıstık fiyatlarının düşürülmesi için ithalata izin verilmesinin çözüm getirmeyeceğine vurgu yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Antep Fıstığı Araştırma İstasyonu Müdürü Nevzat Aslan ise, fıstığın uygun şartlarda 1.5 yıl saklanabildiğini vurguladı. Türkiye’nin ihtiyacını karşılayacak miktarda stoka sahip olduğuna işaret eden Aslan, baklavada kullanılan boz iç fıstığın fiyatının 50 liradan 65 liraya yükseldiğini söyledi.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı