Fischer: AB eşit kriterler uygulamalı

Hürriyet Haber
22.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Türk-Alman ve AB-Türkiye ilişkilerine canlılık getireceği umuduyla dört gözle beklenen ziyaretine dün İstanbul'dan başladı.

Özel bir uçakla dün öğleden sonra saat 16.20'de Atatürk Havalimanı'na gelen Fischer'in beraberindeki 10 kişilik heyette koalisyon ortağı Yeşiller'in Türk kökenli milletvekilleri Cem Özdemir ve Ekin Deligöz de bulunuyor. Heyette Sosyal Demokrat Parti milletvekili Uta Zapf ve Hristiyan Demokratik Birlik Partisi milletvekili Thomas Kossendey de yer alıyor.

Fischer, dün Türkiye'ye hareket etmeden önce uğradığı Strasbourg'da, Almanya'nın Türkiye'yi ‘‘AB üyeliğine aday’’ olarak gördüğünü söyledi. Fischer, bu önerinin Almanya'nın dönem başkanlığı döneminde AB içinde ortak bir karar haline gelemediğini ve Köln zirvesinde bu görüşü ‘‘resmi’’ hale getiremediklerini belirterek, ‘‘Türkiye'ye Avrupa Birliği'nin diğer aday ülkeleriyle eşit kriterler uygulanmalıdır’’ dedi.

Kohl-Çiller döneminden bu yana sorunlu olan Türk-Alman ilişkilerine ivme kazandıracağı umulan ziyaretin, AB-Türkiye ilişkilerinde de yeni açılımlara zemin hazırlaması bekleniyor.

Ziyaret çerçevesinde yapılacak resmi görüşmelerde, Türkiye-AB ilişkileri, Kıbrıs sorunu ve Rum kesiminin AB üyeliği süreci, Öcalan'ın idam cezası, insan hakları ve Balkanlar'ın yeniden yapılanması konularının gündeme gelmesi bekleniyor.

Alman Dışişleri Bakanı'nın ziyaretinin resmi bölümü Ankara'da bugün başlayacak. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve Başbakan Bülent Ecevit tarafından kabul edilecek olan Fischer, sabah saatlerinde Cem ile Dışişleri Konutu'nda, üst düzey diplomatların hazır bulunduğu heyetlerarası görüşmelerde biraraya gelecek.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı