Fırıncılar ekmeğe zam istiyor

A.A.
01.08.2006 - 13:04 | Son Güncelleme:

Türkiye Fırıncılar Federasyonu (TFF) Başkanı Halil İbrahim Balcı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının, un fiyatlarındaki artış ve merdivenaltı ekmek üretiminin önlenmesi konusunda gereken önlemleri almaması halinde, bir ay sonra ekmeğe yapılacak zammın yüzde 25'ten az olmayacağını söyledi.

TFF, un fiyatlarındaki artış ve ekmek piyasasındaki gelişmeleri değerlendirmek üzere, 81 ildeki fırıncı derneklerinin başkan ve yöneticilerini dün Ankara'ya topladı.
İki gün süren toplantının bugün basına açık bölümünde konuşan TFF Başkanı Balcı, un fiyatlarının, son bir ay içinde yüzde 16-25 artarak, 25-26 YTL'den 29-33 YTL'ye yükseldiğini, ancak ekmeğin kilo fiyatının ise son üç yıldır değişmeyerek, 1,25-1,5 YTL'de kaldığını söyledi.

Elektrik, su, işçi ücretleri gibi girdilerdeki artışın “fırıncı esnafını kımıldayamaz hale getirdiğini” savunan Balcı, buna rağmen 2,5- 3 yıldır zam yapmayan fırıncı esnafının yaptığı fedekarlığın görmezden gelinemeyeceğini ifade etti.
Un fiyatlarındaki artıştan sonra, federasyon olarak bakanlık yetkilileri ile bir araya gelerek bir değerlendirme yaptıklarını ve yapılan çalışma sonuçlanana kadar fırıncıların ekmek fiyatlarını artırmaması konusunda bir genelge yayımladıklarını anlatan Balcı, fırıncılardan bir ay daha beklemelerin istedi.

Balcı, “Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, bu bir ay içinde, un fiyatlarındaki artış ve merdivenaltı üretimin önlenmesi konusunda gereken önlemleri almazsa, süre sonunda yapılacak zam, yüzde 25'ten az olmayacaktır. Federasyona bağlı odalarımız aracılığıyla, enflasyona endeksli fiyat tarifelerini uygulamaya koyacağız” dedi.

Merdiven altı ekmek üretiminin önlenmesi konusundaki yönetmelik değişikliğinin 5 aydır Başbakanlık'ta beklediğini belirten Balcı, küçük değirmenciler buğday alamadığı için büyük değirmenicilerin un fiyatlarını istediği gibi belirlediğini öne sürdü, bunun önlenmesi için Toprak Mahsulleri Ofisi'nin küçük değirmencilere düşük fiyattan buğday satmasını istedi.

TFF Başkanı Balcı, belediyelerin ekmek üretmesinin fırıncıları mağdur ettiğini, bu sorunun çözümü için de gerekirse 10 bin fırıncının Ankara'da toplanabileceğini kaydetti.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı