Fırın küreğinin son ustası

Hürriyet Haber
27.02.2011 - 11:29 | Son Güncelleme:

Hatay'da 4 bin iş yerinin yer aldığı tarihi Uzun Çarşı'da ürettiği küreklere damgasını vurup ABD'den Almanya'ya kadar çeşitli ülkelere satış yapan Ahmet Şükrü Buğdaycıgil (60), patent almak ve markalaşmak için çalışmalara başladı.

Tarihi çarşıda zamana ve teknolojiye inatla mesleğini büyük bir özveriyle sürdüren Buğdaycıgil, kalitesi ve dayanıklılığı ile yaptığı fırın küreklerini başta Suudi Arabistan ve Suriye olmak üzere ABD ve Almanya'ya göndererek, adını dünyanın dört bir tarafından duyuruyor.

Atalarının yaklaşık bir asırdan bu yana fırın küreği ürettiğini belirten Buğdaycıgil, babadan oğula geçen ustalığın tüm inceliklerini gösterdiğini söyledi. İlkokul yıllarından itibaren kürek yapımının inceliklerini öğrenmeye başladığını anlatan Buğdaycıgil, dededen kalan ekmek teknesine kilit vurmamanın mücadelesini verdiğini vurguladı.

Çalıştığı kamu kurumundan emekli olduktan sonra kendini tamamen kürek yapımına verdiğini ve sürekli kendini geliştirdiğini anlatan Buğdaycıgil, sözlerine şöyle devam etti:

“Sağlam bir fırın küreği yapabilmek için öncelike mevsiminde kestiğimiz gürgen ağaçları kalaslarını bir yıl uygun ortamda bekletiyoruz. Daha sonra kesip şekil veriyor, özenle işliyoruz. Son olarak da dededen kalma damgayı vuruyorum. Vurduğum damga aynı zamanda adeta markam haline geldi. Dayanıklı ve kaliteli küreklerimizin ünü bu sayede sınırları aşıyor. Kürekleri yurt içinin yanı sıra Suudi Arabistan başta olmak üzere Suriye, ABD ve Almanya'ya gönderiyorum.”

MESLEĞİ DEVEM ETTİRECEK KİMSE YOK

Buğdaycıgil, patent almak ve markalaşmak için de çalışmalara başladığını, küreklerinin tescilini yaptırarak ürünlerini güvence altına almayı planlandığını kaydetti.

En büyük sıkıntısının mesleği devam ettirecek kimsenin bulunmaması olduğunu ifade eden Buğdaycıgil, bu işi öğrenmek isteyen herkese kapısının açık olduğunu söyledi.

Hatay Esnaf Sanatkarları Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Kadir Teksöz de “unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını yaşatmak” için çaba gösterdiklerini, bu konuda eski bir Antakya evini restore ederek burayı müze haline getirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Fırın küreği konusunda da restorasyon yaptıracakları evde bir oda oluşturacaklarını, burada mesleği öğrenmek isteyenlere imkan yaratacaklarını vurgulayan Teksöz, “Ayrıca bu evde ücretsiz kursların yanı sıra yapılan ürünleri sergileyeceğiz. Unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının yapımında kullanılan malzemelere de yer vereceğimiz ev ile bu mesleğin unutulmasının önüne geçeceğiz” diye konuştu.
Teksöz, fırın küreğinin yanı sıra oluşturacakları evde bakırcılıktan kalaycılığa farklı mesleklerle ilgili ustalara da yer vereceklerini sözlerine ekledi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı