GeriEkonomi Finlandiya: Türkiye'nin AB'ye girme zamanı geldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Finlandiya: Türkiye'nin AB'ye girme zamanı geldi

Finlandiya Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari, dün DEİK bünyesindeki iş konseylerinde etkin görevleri olan işadamı Şarık Tara'yı kabul etti. Ahtisaari, Tara aracılığıyla, ‘‘Türkiye'nin AB'ye girme zamanı geldi’’ mesajı verdi.

Avrupa Birliği (AB) dönem Başkanı Finlandiya'nın Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari, ‘‘Artık Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) kabul edilmesi zamanı gelmiştir’’ dedi. Ahtisaari, Türkiye'ye bu konuda her türlü yardımı yapma sözü verdi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyesi ve Enka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şarık Tara, dün Finlandiya Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari tarafından kabul edildi. Tara'yı dün sabah kahvaltısında kabul eden Ahtisaari, Türkiye'ye gelebileceğini söyledi.

Şarık Tara, 6 kişilik Türk işadamları heyetiyle birlikte önceki gün Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile görüştükten sonra, buradan Finlandiya'ya geçti. Tara, önceden randevu aldığı Ahtisaari ile çok olumlu geçen bir görüşme yaptı.

TÜRKİYE'YE GELECEK

Tara, görüşmenin içeriği ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, görüşmede, Balkanlar konusunun ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'ndeki konumunun ele alındığını söyledi.

Tara, ‘‘Martti Ahtisaari, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne aday üye ülkelerin hiçbirinden farklı bir şey istemediğini ve Türkiye'yi fevkalede destekleyeceğini söyledi’’ dedi.

Ahtisaari'nin, Türkiye ile Yunanistan'ın da yer aldığı Güney Avrupa ülkelerinin, Kuzey Avrupa ülkeleri ile münasebetlerini geliştirmesi gerektiğini ifade ettiğini belirten Tara, Finlandiya Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'ye büyük bir yakınlık gösterdiğini ve bu yıl Türkiye'yi ziyaret edeceğini bildirdi.

Görüşmeye ilişkin bakışının olumlu olduğunu ve önceki gün Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile yapılan toplantı kadar güzel geçtiğini ifade eden Şarık Tara, Ahtisaari'nin Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliği konusunda gayet olumlu olduğunu kaydetti.

Balkanlar'ın da görüşmeye konu olduğunu belirten Tara, Türkiye'nin de Balkanların bir parçası olduğunu, Türkiyesiz Balkanların probleminin halledilemeyeceğini konuştuklarını anlattı.

İKİLİ İLİŞKİLER

Yatırımlar ve ikili ticari ilişkileri de ele aldıklarını kaydeden Tara, Türkiye ile kuzey devletleri arasında İstanbul'da bir seminer yapılması düşüncesinin bulunduğunu bildirdi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari'nin Türkiye'deki son siyasi gelişmelerden memnun olduğunu ifade ettiğini söyleyen Şarık Tara, Dışişleri Bakanlığı'nın çalışmaları sonucu Avrupa'daki durumumuzun çok geliştiğini gördüklerini sözlerine ekledi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle