GeriEkonomi Fındık yiyen azaldı, ’aganigi naganigi’ye yeniden başladık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fındık yiyen azaldı, ’aganigi naganigi’ye yeniden başladık

Fındık yiyen azaldı, ’aganigi naganigi’ye yeniden başladık
refid:3741189 ilişkili resim dosyası

Fındık fiyatlarının yükselişine paralel olrak iç piyasada tüketimin azalması Fındık Tanıtım Grubu’nu (FTG) yeniden ’aganigi naganigi’li reklam yapmaya yöneltti.

"Fındıkta, Aflatoksin ve Raf Ömrü Projesi" konulu basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Fındık Tanıtım Grubu Eş Başkanı Ufuk Özongun, yeniden fındık reklamlarının başlamasının nedenini şöyle anlattı: "Bildiğiniz gibi birinci fındık tanıtım kampanyası 1996 ile 1999 yılları arasında yapıldı. Bu dönemde yapılan reklamlardan en çok akılda kalan aganigi naganigi oldu. Hatta basının da katkısıyla fındık, aganigi kelimesi ile özdeşleşti. Biz de yaptığımız araştırma sonucu birinci reklam dizisinde en akılda kalan bölümün bu olduğunu gördük ve fındık tüketim eğiliminin zayıfladığı bu dönemde fındığı tekrar hatırlatmak için aynı konsepti devam ettirmeye karar verdik. "Özongun, FTG’nin yurtdışında yaptığı tanıtım çalışmalarında aganigi naganigi ve benzeri kavramların kullanılmadığını dile getirdi.

FINDIK YARARLI:

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi (TÜBİTAK-MAM) Gıda Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Güner Özay fındığın e vitamini açısından zengin olduğunu bu nedenle aganigi konseptinin ortaya çıktığını söyledi. Yüz gram fındıkta 30 miligram e vitamini bulunduğunu belirten Özay, fındıkta bulunan diğer vitamin ve minerallerinde kan şekerini düşürdüğünü, kemikleri güçlendirdiğini söyledi.

PROJE UZATILDI:

Avrupa Komisyonu’nun 2002 yılında Türk fındığında standartın üzerinde Aflotoksin tespit etmesinin ardından Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Fındık Tanıtım Grubu tarafından başlatılan "Fındığı Aflatoksinden kurtarma ve fındığın raf ömrünü uzatma projesi" 2 yıl daha uzatıldı. Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı ve Fındık Tanıtım Grubu Eş Başkanı Kamil Yavuz’da, yapılan araştırmalarla fındığın kalitesinde hiçbir sorun olmadığının görüldüğünü, sorunun hasat sürecinden sonraki bekleme aşamasında ortaya çıktığının tespit edildiğini, ancak buna rağmen TUBİTAK’la ortak yürütülen projenin 2 yıl uzatıldığını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle