GeriEkonomi Fındık üreticisinde 6 lira beklentisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fındık üreticisinde 6 lira beklentisi

Ordu Ziraat Odası Başkanı Necat Avcı, yeni sezon öncesi fındığın kilosunun 6 liradan satışa sunulmasını beklediklerini söyledi.

Avcı, yaptığı açıklamada, fındık hasadına kısa süre kala, üreticileri en çok ilgilendiren konunun fındık fiyatları olduğunu belirtti.
Ziraat Odaları olarak yaptıkları çalışmada, fındığın kilogramda üreticilere maliyetini belirlediklerini vurgulayan Avcı, “Bu durum ortadayken, üreticilerimizin kafasında bir fiyat oluşmuş durumda. Fındığın üreticilere kilogramda 4 lira maliyeti var, bunun üzerine yüzde 30 refah payı eklenerek yeni sezonda ürünün 6 liradan satışa sunulmasını bekliyoruz” dedi.

“Sıcak fındığı vurdu”

Son günlerde yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle fındıkta rekolte kayıpları oluştuğuna dikkati çeken Avcı, “Çok aşırı sıcaklarla karşı karşıyayız. Doğal olarak söz konusu sıcaklar fındığı vurdu. Yer yer yanmalara bağlı dökülmeler yaşanıyor. Aynı zamanda fındık yeteri kadar iç dolduramıyor, bu da randıman düşüklüğüne neden oluyor” diye konuştu.

Necat Avcı, fındığın harmana getirilmesinin ardından yeni bir rekolte belirleme çalışması yapacaklarını sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle