GeriEkonomi Fındık Rusya ve Polonya'da tanıtılacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fındık Rusya ve Polonya'da tanıtılacak

Fındık Tanıtım Grubu tarafından Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Çin Halk Cumhuriyeti ile Hindistan'da reklam ve tanıtım çalışmaları yapılan fındık, Rusya Federasyonu ve Polonya'da da tanıtılacak.

Fındık Tanıtım Grubu Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy, Türk fındık sektörünün ihracatın artırılması aşamasında üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirdiğini belirtti.

Türkiye'nin, fındık sektöründe dünyada lider konumda olduğunun, dünyada fındıkla ilgili kesimler tarafından da kabul edildiğini ifade eden Gürsoy, “Fındık sektörünün bu özelliğine uygun bir şekilde en modern teknoloji ile üretim yapıyoruz. Özellikle işlenmiş fındık sektöründe her türlü ürün spesifikasyonunu karşılayabilecek seviyeye geldik” dedi.

Gürsoy, Türk fındığının kalitesi ve en büyük üretici olmanın verdiği avantaj ile fındık ithal eden ülkelerin hemen hepsinde en yüksek paya sahip olduğunu ve fındık ihraç edilen ülke sayısının 100'ü aştığını vurgulayarak, “Her ne kadar ihracatın yüzde 80 civarındaki kısmı Avrupa Birliği ülkelerine yapılsa da, ülke sayısındaki artış, gelecek için tek pazara bağımlılık riskinin getirebileceği olumsuzlukları ortadan kaldıracak niteliktedir. Bu da sevindirici bir gelişmedir” diye konuştu.

“TÜKETİMİN ARTTIRILMASINA YÖNELİK TÜM İŞBİRLİĞİ TEKLİFLERİNE
AÇIĞIZ”


Fındık Tanıtım Grubu'nun, Karadeniz ve İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ile Dış Ticaret Müsteşarlığı önderliğinde fındıkta yaşanan üretim ve tüketim dengesizliğinin bertaraf edilmesi, tüketimde artış sağlanması amacıyla 1996 yılında kurulduğunu ifade eden Gürsoy, şunları söyledi:
“Fındık Tanıtım Grubu ülkemizde bir ilktir ve diğer sektörlere ilham kaynağı olmuştur. Fındık Tanıtım Grubu halen Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Çin Halk Cumhuriyeti ve Hindistan'da fındık mamul üretme potansiyeli bulunan imalatçıları etkilemek için reklam ve tanıtım çalışmalarını sürdürmektedir. Tanıtım çalışmalarının temel amacı, bu imalatçıların ürünlerinde fındık kullanmaya başlamalarını teşvik etmek veya kullandıkları fındık miktarını artırmayı sağlamaktır. Ayrıca, tüketicilerin fındık mamullere olan ilgilerini artırarak, talep yaratmak istiyoruz.”

Gürsoy, Rusya Federasyonu'nda da reklam ve tanıtım faaliyetlerine başlanılması için çalışmaları titizlikle devam ettirdiklerini anlatarak, “Tanıtım grubumuzun yaptırdığı pazar araştırmasına göre, Polonya'nın hedef pazar niteliğine sahip bir ülke olduğu anlaşıldı. Polonya'da da çok yakın bir zamanda reklam ve tanıtım faaliyetlerine başlamak için ön hazırlıklarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Gürsoy, tanıtım çalışmalarının her zaman için önemli olduğuna dikkati çekerek, fındık ve mamulleri sektörü tüketimin arttırılmasına yönelik tüm işbirliği tekliflerine açık olduklarını kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle