GeriEkonomi Finansbank'tan sanata katkı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Finansbank'tan sanata katkı

Finansbank'tan sanata katkı

Michael Craig-Martin kişisel sergisi Finansbank Private Banking'in katkıları ile İstanbul’a geldi.

Dünyaca tanınmış sanatçı Michael Craig-Martin, Türkiye’deki ilk kişisel sergisini, Finansbank Private Banking ana sponsorluğunda, British Council desteğiyle İstanbul’da gerçekleştiriyor.  Martin’in son dönem çalışmalarını içeren ‘İstanbul İstanbul’ sergisinde, sanatçının Cash, Paradise ve Real gibi birçok çalışması ilk kez sanatseverler ile buluşacak. 11 Eylül Cuma günü saat 19:00’da açılacak olan sergi, 10 Ekim’e kadar Galerist’te gezilebilecek.

Sergide, Michael Craig-Martin’in 2009 tarihli alüminyum üzeri akrilik resimlerine ve sergi için özel olarak tasarlanan “İstanbul İstanbul” isimli dev duvar resmine yer veriliyor. Craig-Martin, günlük nesneler, imgeler ve malzemeler aracılığıyla eserlerinde görsel dilin doğasını ve potansiyelini araştırıyor.

Şemsiye, ayakkabı, iskemle, içecek kutusu, bıçak, çekmece gibi sıradan ve günlük hayata ait nesneleri resmetmeyi seçen sanatçı; aynı zamanda ölüm, cennet, arzu gibi doğrudan bir nesneyle tasvir edilemeyen soyut kavramları, fikirleri ve hisleri resimlerinde kelimelerle betimleyerek yer veriyor. Sanatçıya göre kelimeleri oluşturan harflerin kendileri de nesnelerinkiler gibi imgelere dönüşüyor.

Michael Craig-Martin kendi döneminin en itibarlı ve etkili kavramsal sanatçılarından biri olarak kabul ediliyor. İrlanda Dublin’de doğan (1941) sanatçı ilk solo sergisini Londra’daki Rowan Gallery’de 1969 yılında gerçekleştirdi. Craig-Martin, kariyeri boyunca aralarında Hannover, Dusseldorf ve Stuttgart‘daki Kunstvereins, Paris’teki Centre Pompidou, New York’taki The Museum of Modern Art (MOMA), Gagosian Gallery ve Rolandseck’deki Arp Museum’un da bulunduğu birçok önemli müze ve galeride mekana özel enstalasyonları ve sergileriyle yer aldı.

 


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle