Finansbank’a 265 TEB'e 125 milyon dolar kredi

Hürriyet Haber
28.10.2003 - 01:40 | Son Güncelleme:

Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Finansbank, dün yaptıkları anlaşmalarla ulaslararası piyasalardan sendikasyon kredisi sağladı. İhracatın finansmanında kullanmak üzere TEB 125 milyon dolarlık, Finansbank da 265 milyon dolarlık sendikasyon kredisi aldı. Her iki bankanın aldığı sendikasyonların vadesi 1 yıl, faiz oranı ise libor artı 0.80 oldu.

Kreditör bankaların temsilcilerinin katılımıyla İstanbul'da yapılan imza törenlerinde, bu sendikasyonların ekonomik gelişmelerdeki iyileşmeler paralelinde gerçekleştiği vurgulandı. Türkiye'deki gelişmelerin uluslararası kredi ve fon vericilerinde iştah yarattığını söyleyen TEB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi, ‘‘Biz 75 milyon dolarlık sendikasyon kredisi almak talebiyle çıktık, daha önceki kredimiz 100 milyon dolardı. Ancak talep etmediğiğimiz halde 150 milyon doları aşkın kredi vermek istediler, biz de ayıp olmasın diye 125 milyon dolar aldık’’ diye konuştu.

Finansbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Aras da, Finansbank'ın tarihindeki en yüksek kredisine imza attıklarını belirtirken, bu kredinin Türk bankalarının bu yıl içinde aldığını en yüksek üçüncü sendidasyon olduğunu da belirtti. Sendikasyon kredisine bir öncekine göre daha geniş bir katılım olduğunu belirten Aras, bu talebin Türkiye'nin geleceğine duyulan güvenin yanında bankanın uluslararası piyasalardaki itibarının da göstergesi olduğunu söyledi.

The Bank of New York İstanbul Temsilciliği Başkan Yardımcısı Neslihan Tombul ise, ‘‘2000 yılında 15 banka kredi alabiliyorsa bugün 5-6 banka alabiliyor. Bu bankalar kendilerini burçok yönden ispatlamış bankalar’’ derken, faiz oranlarının 2000 yılının da gerisinde olduğunu kaydetti.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı