GeriEkonomi Finans Teknopark’a Ar-Ge için ‘Kalkınma’ desteği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Finans Teknopark’a Ar-Ge için ‘Kalkınma’ desteği

Finans Teknopark’a Ar-Ge için ‘Kalkınma’ desteği

Borsa İstanbul ve Boğaziçi Üniversitesi ortaklığı ile kurulan Finans Teknopark A.Ş. ile İstanbul Kalkınma Ajansı arasında yapılan mali destek sözleşmesi, düzenlenen tören ile imzalandı.

Desteğin başlamasını temsilen gerçekleştirilen gong töreninde, taraflar ile birlikte Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de açılış gongunu çaldı. Ülkemizin 2023 vizyonunun önemli bileşenlerinden biri olan İstanbul’un uluslararası bir finans merkezi haline gelmesi hedefi çerçevesinde Borsa İstanbul ve Boğaziçi Üniversitesi tarafından başlatılan Finans Teknopark projesi için kısa bir süre önce kamuoyuna duyurulan İstanbul Kalkınma Ajansı’nın mali desteği için 30 Mart 2016 günü Borsa İstanbul’da imza ve gong töreni düzenlendi.

Finans Teknopark A.Ş. ile İstanbul Kalkınma Ajansı arasında düzenlenen sözleşme ile sermaye piyasaları ve bankacılık başta olmak üzere finans sektöründe Ar-Ge altyapısının geliştirilmesi, Ar-Ge odaklı bir ekosistem oluşturulması, ülkemizin bu alandaki teknolojik dışa bağımlılığının en aza indirgenmesi ve İstanbul'a ve ülke ekonomisine katkıda bulunması amaçlanıyor.

İmza töreni öncesinde tüm tarafların ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in de katıldığı, iş birliğinin başlangıcına yönelik olarak bir gong töreni düzenlendi. Açılış gongunu taraflarla birlikte çalan Başbakan Yardımcısı Şimşek, iş birliğinin katkıda bulunan tüm taraflar için hayırlı olmasını diledi.

Finans Teknopark’a Ar-Ge için ‘Kalkınma’ desteği

Törene, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yanı sıra kurumları temsilen İstanbul Valisi Vasip Şahin, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Talat Ulussever, Finans Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı ve Borsa İstanbul Genel Müdürü /CEO Tuncay Dinç ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu katıldı.

İmza töreninde konuşan Finans Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı ve Borsa İstanbul Genel Müdürü / CEO Tuncay Dinç İSTKA’nın destek sağladığı Türkiye’nin ilk finans temalı teknoparkının, Türkiye’nin 2023 yılı ekonomik hedefleri için de çok şey ifade ettiğini ve teknoloji ithal eden değil, katma değerli ürün ve hizmet üreten ve teknoloji ihraç eden bir ekonomi için de önemli olduğunu vurguladı.

Bugün dünyada artık nesnelerin interneti, yapay zeka, robot teknolojisi, sürücüsüz araçlar ve benzeri kavramların şekillendirdiği 4.sanayi devrimini yaşadığımızı belirten Dinç, Türkiye’nin maalesef sürece geç dahil olduğunu ve gerekli adımların en hızlı ve güçlü bir şekilde atılması gerektiğini ifade etti.

Finans Teknopark’a Ar-Ge için ‘Kalkınma’ desteği

Borsa İstanbul Genel Müdürü / CEO Tuncay Dinç konuşmasına şöyle devam etti:

“Finans sektörü de hiç kuşkusuz bu dönüşümden payını alıyor. Bugün, teknolojisini çağa uyduramayan borsalar rekabet güçlerini kaybediyor. Nasdaq ortaklığımız ile gerçekleşen teknoloji transferi, Finans Teknopark, İTÜ ile finans teknolojisi yazılımı geliştirilmesi için kurduğumuz şirket; bu büyük dönüşümü yakalamak için hayata geçirdiğimiz projeler. Finans Teknopark ile finansal piyasalara yönelik olarak yeni yazılım ve donanım üretecek ve bilişim altyapısını destekleyecek bir yapıyı oluşturuyoruz. Finans sektörünün yazılım konusundaki dışa bağımlılığını ve sektördeki maliyetleri azaltmayı hedefliyoruz.”

Konuşmasında, yaklaşık 10 bin m2 büyüklüğündeki kiralanabilir ofis alanın 1.000 m²’sini kuluçka merkezi olarak girişimci şirketlere bedelsiz olarak tahsis edeceklerini belirten Dinç, Finans Teknopark’ın Hükümet ve sermaye piyasası paydaşlarının oluşturduğu ve el ele çalıştığı İstanbul Finans Merkezi Projesi’nde de çok önemli bir kilometre taşı olduğunu vurguladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle