GeriEkonomi Financial Times: Türkiye mini krizi atlattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Financial Times: Türkiye mini krizi atlattı

Financial Times: Türkiye mini krizi atlattı
refid:4900674 ilişkili resim dosyası

Batı'daki iş çevrelerinin etkin gazetesi Financial Times, mayıs ve haziran aylarında ekonomide dalgalanma ve istikrarsızlık yaşayan Türkiye’nin mini krizin atlatarak, toparlanmaya başladığını yazdı.

Gazetede yer alan Vincent Boland imzalı yazıda Türkiye’nin ABD’de faiz oranları ve enflasyon değerlerindeki belirsizlik, yabancı yatırımcının mayıs ve haziran aylarında daha güvenli piyasalara yönelmesi sonucu mini kriz yaşadığı belirtildi. Yazıda, "Bu dönemde Türkiye piyasalarındaki satış eğiliminin etkileri henüz tam olarak ortaya çıkmadı. İki iç sorun da piyasalar üzerinde olumsuz etki yaptı. İlki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin Merkez Bankası Başkanı’nın atanması konusundaki tutumu, ikincisi ise, enflasyonun etkisiyle Merkez Bankası’nın para politikasında değişime giderek faiz oranlarını arttırması" değerlendirmesini yapıldı.

İç ve dış etkenlerin birleşmesi sonucu Türkiye için tam bir fırtına ortamının ortaya çıktığı savunulan yazıda şöyle devam edildi: "Hisse senetleri dolar cinsinden yüzde 40 değer yitirdi. Şimdi ise yatırımcıların yavaş yavaş Türkiye’ye dönmeye başladığının işaretleri var. Son 2- 3 haftada hisse senedi piyasalarına 300 milyon dolar taze para girdiği tahmin ediliyor. Ancak enflasyondaki artış, yatırımcılar için tedirginlik yaratan bir konu. İktisatçılara, bankacılara göre Türkiye önemli ve gelişmekte olan bir pazar. Ancak son dalgalanmalar, yatırımcılara, iç koşullar ne kadar iyileşirse iyileşsin, Türkiye’deki piyasa dengelerinin dış faktörlere bağlı olduğunu bir kez daha hatırlattı."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle