GeriEkonomi Fikri haklarını iyi geliştirin 7.7 milyar dolardan pay alın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fikri haklarını iyi geliştirin 7.7 milyar dolardan pay alın

Fikri haklarını iyi geliştirin 7.7 milyar dolardan pay alın
refid:3861085 ilişkili resim dosyası

Pfizer’in 35 ülkeden oluşan Ortadoğu Afrika Bölüm Başkanlığını Özer Baysal yapıyor. Baysal, fikri haklarının korunması anlamında çok yol alındığını, Pfizer’ın 7.7 milyar dolarlık Ar-Ge faaliyetinin bir bölümünü Türkiye’ye kaydırabileceğini söyledi.

ARAŞTIRMA Geliştirmeye (Ar-Ge) 2004 yılında 7.7 milyar dolar harcayan Pfizer’ın Afrika ve Ortadoğu Bölge Başkanı Özer Baysal, Türkiye’nin fikri hakları koruyan bir dizi yasal değişikliğe gittiğini belirterek, "Bu alanda uygulama da sağlıklı olursa Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge) faaliyetimizin bir bölümü Türkiye’ye kayabilir" dedi. İlaç şirketlerinin çok büyük Ar-Ge birimlerinin bulunduğunu, Pfizer’ın gelirinin yüzde 15’ini Ar-Ge’ye ayırdığını hatırlatan Baysal, "Bugün bir çok salgın hastalığı sona erdiren, hastalıklara etkili çözüm üreten ilaçlar uzun araştırmaların sonucunda ortaya çıktı. Bu araştırmalara milyarlarca dolar kaynak aktarıldı. İlaçta araştırma çok önemlidir ve kárın önemli bir bölümü araştırmaya gider. Bu nedenle uluslararası bir şirketin Ar-Ge birimini Türkiye’ye çekmek çok önemlidir" dedi.

JENERİK HERYERDE VAR:

Pfizer’ın jenerik ilaçlar konusundaki görüşlerini de dile getiren Baysal şöyle konuştu: "Jenerik bütün dünyada var. Bu tür ilaçların Türkiye’ de de olması normaldir. Ancak jenerik ilaçlara müsade edilirken, fikri haklarda iyi korunmalıdır. Fikri hakların yeterince korunduğu ortamda jenerik ilaç sağlık sektörüne zarar vermez."

YENİ BİRLEŞME YOK:

Özer Baysal ilaç sektöründe yaşanan birleşme ve satın almalara ilişkin görüşlerini açıkladı. Pfizer’ın son 5 yılda 2 büyük satın alma yaptığını ve şu anda yeni satın almanın sözkonusu olmayacağını belirten Baysal şunları söyledi: "İlaç sektöründe yenilikler çok pahalıya mál oluyor. Şirketler yeni ürünlere ulaşmak için birleşiyor. Dünya nüfusu yaşlanıyor ve yeni ilaçlar üretmek için ortak çaba gerekiyor."

AKILLI İLACA ÇOK VAR:

İlaç teknolojisindeki gelişmelerin çok yavaş olduğunu belirten Özer Baysal, "Kamuouyunda akıllı ilaç olarak bilinen biyoteknolojik ürünlerin piyasaya sürülmesi için ortalama 20 yıl geçer. Bu gerçek bize aynı zamanda ilaç üretiminin maliyetinin ne kadar yüksek olduğunu gösterir" dedi.

İLAÇ alanında dünya devi olan ve 2004 yılında cirosu 52.5 milyar dolara ulaşan Pfizer’ın Ortadoğu ve Afrika Bölgesini Özer Baysal yönetiyor. 35 ülkeden sorumlu olan Baysal 1 yıldır bu görevde bulunuyor. Pfizer’da 21 yıldır çalışan Baysal, Ortadoğu Afrika Genel Müdürü olmadan önce, şirketin Belçika ve Lüksemburg Genel Müdürlüğünü yapıyordu. Pfizer 150 ülkede faaliyet gösteriyor, şirkette 115 bin kişi çalışıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle